Топ Новости

Министерот за здравство со гевгелиските пензионери

Понеделник, 07 Октомври 2019

Здружението на пензионери-Гевгелија ја поздравија мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт во аптеките низ целата држава. Тие денеска имаа работна средба во просториите на Здружението на пензионерите со првиот човек на здравството во државата, Министерот Венко Филипче. Тој ги извести за мерката „укинување на квотите за лекови“ при што, отсега, граѓаните во кое било време имаат лекови. Тој им посочи дека во сржта на функционирањето на Министсрството за здравство е акцентот на пациентите како главент фокус во здравствениот систем.
- „Обезбедивме квалитетни здравствени услуги и лекови согласно потребите на граѓаните“ нагласи министерот.

На средбата, тој ги информираше пензионерите дека денеска е отворено новото одделение за акутни состојби во ЈЗУ „Психијатриска Болница“ Негорци. Во фаза е подобрување и на условите во Општата болница со проширена дејност Гевгелија, психијатријата, лабораторијата, аптеката и сите специјалистички одделенија во Болницата.

- „Минатата година воведовме бесплатна вакцинација против сезонски грип за лица над 65-годишна возраст со просечна пензија и пензија под просечната како и лица без пензија. Оваа мерка се воведе првпат како пилот, а на овој начин се заштитени од грип и компликации најранливите групи стари лица, кај кои има и најчести компликации“ посочи министерот пред гевгелиските пензионери на денешната средба во Гевгелија.
Инаку, годинава вакцинацијата од грип ќе биде бесплатна за сите пензионери над 65 годишна возраст, за децата до 5 години, за труднците и за медицинските лица кои се дел од здравствениот систем и во директен контакт со пациентите.

Претходно, министерот за здравство Венко Филипче прошета низ аптеките во Гевгелија. Во разговор со аптекарките и затечените лица во аптеката на лице место се информираше како тече мерката со укинувањето на квотите за лекови на рецепт. - „Граѓаните во секое време ја подигнуваат својата терапија и повеќе не стравуваат дека можат да останат без потребниот лек. Тие се снабдени со лекови во текот на целиот месец“, констатира министерот од посетата низ гевгелиските аптеки.

Last modified on Понеделник, 07 Октомври 2019 - 19:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.