Топ Новости

ВИДЕО: Гевгелија добива апарат за рентген и компјутерски томограф

Вторник, 08 Октомври 2019

Министерот за здравство Венко Филипче синоќа пријатно ги изненади гевгеличани со најавата за проширување на позитивната листа за лекови на рецепт и надминување на долгата процедура на одобрување од бројни и гломазни комисии, како и најавата за нови современи апарати за дијагностицирање во Општа Болница Гевгелија. „Здравството напредува и се гради и опремува со модерна апаратура во Гевгелија, констатира тој.
Со изградба на новото Акутно одделение во Психијатриска Болница Негорци, реновирањето на психијатриското одделение, лабораторијата, аптеката и чекалните во ЈЗУ „Општа Болница“ во Гевгелија, а од пред некој месец и сите специјалистички амбуланти, здравствениот систем во Гевгелија се подобрува.
Упатени се на специјализација тројца лекари, се плаќа работата на специјализантите, со плаќаат трошоците за нивна специјализација, ги стимулираме да учат и да напредуваат и да одлучат да останат да работат во нашата земја. Од е октомври ја зголемуваме и капитацијата за матичните лекари која ќе се пресметува наредниот месец за следувањето по капитација по глава на жител на секој матичен лекар во Општината, согласно договорите со ФЗОМ.

Ова синоќа пред гевгеличани го потенцираше министерот за здравство Венко Филипче. Аплаузите ги доби за најавата дека Гевгелија добива апарат за рентген и компјутерски томограф, и не мора болните за оваа стручна анализа да патуваат до Струмица или друг Здравствен центар во државата.
- „На прав пат сме да го зајакнеме здравствениот систем“, потенцираше министерот Филипче.

Last modified on Вторник, 08 Октомври 2019 - 19:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.