Топ Новости

Зголемена е капитацијата на лекарите за подобра примарна здравствена заштита на граѓаните

Четврток, 31 Октомври 2019

По 10 месечни залагања, преговори, три протести, гевгелиските матични лекари може да кажат дека фелата се изборила за дел од своите барања пред надлежните - Фондот за задравсто и Министерството за здравство.
Владата, Премиерот, министерот за здравство и директорот на ФЗОМ вчера ја објавија мерката за зголемување на капитациониот бод за примарното здравство, тоа се матичните лекари, гинеколози и стоматолози.

Покачувањето на капитацијата изнесува 8,- денари по пациент кој се води кај матичниот лекар, гинеколог, или стоматолог. Зголемувањето изнесува 15% за лекарите, 20% за стоматолозите.

Исплатата на зголемената капитација важи од октомври, што значи пресметката за исплата на вредносниот договор на лекарите со ФЗОМ за месец октомври, кој се пресметува во ноември ќе биде исплатена со зголемен месечен износ.
Залагањата на лекарската фела за зголемување на капитацијата и следната година продолжуваат се' до остварувањето на соодветна квалитетна функционалност на амбулантите и вреднување на трудот на матичните лекари кои се први во контакт со пациентите за упатување на најсоодветно место за понатамошна специјалистичка здравствена грижа во здравствените установи во државата.

Министерот Венко Филиче вели дека со зголемената капитација се поттикнува превентивата во примарната здравствена заштита. Се намалува потребата за понатамошно упатување и се зголемува квалитетот на здравствената услуга.

Last modified on Четврток, 31 Октомври 2019 - 12:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.