Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

„Марш во молк“ за поддршка на болните од канцер во Гевгелија

Понеделник, 18 Ноември 2019

Граѓани, активисти и бројни работници кои утре (вообичаено како и секој ден) ќе го напуштат работното место од погоните на улица „Индустриска“, движејќи се на пат за дома низ Булеварот „Гевгелија“ утре, 19 ноември, со марш ќе им дадат поддршка на болните од рак и нивните семејства.

Од Здружението ChangeMakers4all, кои се организатори на маршот, на прометно место и во шпиц од крајот на работното време, на ваков начин бараат поголема видливост и поддршка за болните од рак преку обезбедување на лекови, финансиска поддршка за патот до Скопје за пациентите, како и нивната придружба.

Маршот ќе започне во 15:10 часот од пешачкиот премин на булевар Гевгелија, (излезот од ул. „Индустриска“), а ќе заврши до пред пешачкиот премин во центарот на градот, пред плоштадот „Маршал Тито“.

Марш во молк е со цел за подигање на свесноста за алармантната состојба со бројката на заболени и починати од канцер. Марш во молк е со иницијатива за формирање на здружение кое ќе се занимава со оваа тема од животот на луѓето, со раководство кои што ќе даде се' од себе за барање и исполнување на потребите кои што се од животно значење за нашите сограѓани заболени од ова болест, се наведува во објавата за утрешниот настан.

Учесниците на маршот на овој начин сакаат да укажат на потребата од поддршка за одредени лекарства, финансиска поддршка за патот до Скопје за пациентот, а и придружбата на заболеното лице, барање можност да се отвори посебно одделение во градот со обучени лица, за хемо терапија која ке го покрива регионот на Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран, за оласнување на третманот на овие болни.

Ова е марш во молк и во знак на почит на сите кои ја изгубија битката со канцерот и потсетување за свесно залагање за подобрување на условите за третман на овие болни со пораката: „И ти може да бидеш пациент!!“


Last modified on Понеделник, 18 Ноември 2019 - 18:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.