Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Марш за поддршка на болните од рак во Гевгелија

Вторник, 19 Ноември 2019

Повеќето жени, малку мажи, членови на семејства со лица болни од канцер и сегашни и поранешни пациенти денеска попладне одржаа „Марш во молк“ за поддршка на сите кои патат од оваа современа болест на 21 век.

Со постројување на пешачкиот премин и петминутна блокада на булевар „Гевгелија“ маршот започна во 15:10 и продолжи по улицата „7-ми ноември“ се' до центарот на градот.

Пред присутните на маршот се обрати организаторот, претседателката на „Changemakers4all“ Марија Томова, наши сограѓанки кои се соочиле со оваа болест. Тие ја истакнаа потребата од организирана грижа за пациентите кои одат на терапија во онколошкиот центар во Скопје, со можност за покривање на патните трошоци, или отварање на соодветно одделение за грижа на пациентите од четирите јужни општини во Македонија.
Поддршка испорача од името на организацијата за борба против рак „Борка“ од Скопје, претседателката Биба Додева, порачувајќи им на присутните дека иако маршот е во молк ова е врисок кој далеку се слуша, ова е очајно барање дека и болните од рак се живи и имаат свои потреби.

Организаторите побараа таква организација која ќе се грижи за пациентите од овој вид да се формира и во нивниот крај.

Last modified on Вторник, 19 Ноември 2019 - 21:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.