Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Објавен конкурс за доделување стипендии на студенти по медицина од општина Гевгелија

Среда, 20 Ноември 2019

Од 15 ноември до 4 декември трае огласот за доделување на пет стипендии на запишани студенти по медицина, од учебната 2019/2020 година, а се жители на општина Гевгелија.
Огласот го распиша Општина Гевгелија по претходно донесена одлука од страна на Советот на општината за одвојување средства за стипендирање на студенти по медицина, со цел подобрување на кадровите потреби од оваа област за општината професионално насчена во улога за зачуввање и подобрување на јавното здравје на граѓаните.

На конкурсот можат да се јават сите студенти, кои се жители на општина Гевгелија и се редовни студенти запишани во студијската 2019/2020 година, на прв циклус на студии на Медицинските факултети во РСМ-отсек општа медицина.
Според критериумите за доделување на стипендии, покрај успехот во средното образование и освоените сертификати и дипломи на натпревари, на конечниот избор ќе влијаат материјалните можности на студентот и неговото семејство, како и тоа дали потекнуваат од самохран родител.
Врз основа на освоените бодови според утврдените критериуми комисијата ќе изготви посебна ранг листа на кандидатите.

Конкурсот е објавен на веб страната на општина Гевгелија, пријавите се поднесуваат до 4 декември 2019 година, а се поднесуваат до архивата на општина Гевгелија, или по пошта на адреса – Општина Гевгелија, улица „Димитар Влахов“ бр.4, 1480 Гевгелија.

Висината на стипендијата ќе изнесува 6.000 денари месечно, а ќе бидат одвоени од посебна ставка на Буџетот на Општината.
Овој потег на стимулирање на студенти од областа на медицината е еден од начините општината да се справи со недостаток на кадри за обавување на здравствената дејност, лекари и специјалисти.


Last modified on Среда, 20 Ноември 2019 - 15:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.