Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Се' уште нема новороденче во Гевгелија во 2020

Петок, 03 Јануари 2020

Изминува третиот ден од јануари, а во Општа Болница Гевгелија, одел Гинекологија се' уште нема новороденче во Новата 2020 година.
Во одделот гинекологија дежурната медицинска сестра не' извести дека освен закажаните ехо прегледи нема трудници кои очекуваат термин за подорување, или царски рез. Причина за ова е што одделението не е комплетно за изведување породилни и хирушки зафати, со само еден доктор гинеколог.
Повремено Болницата ангажираше гинеколози од други здравствени центри во државата, но знаејќи го неконтинуираниот работен престој на овие доктори во Гевгелија голем дел од родилките се одлучувале породувањето да го обават во кадровски екипирани здравствени установи во други градови од државата.
Инаку, Општа Болница Гевгелија има уште двајца специјалисти гинеколози кои во моментот користат породилно отуство. Се очекува првата докторка гинеколог да се врати на работа во текот на месец март годинава и да се комплетира тимот за породилни зафати во гевгелиската болница.

Состојбата со родилниот биланс за изминатата 2019 година е 57 новороденчиња кои дошле на свет во Гевгелиската општа болница. Од нив 26 биле женски, а 31 машки новороденчиња. Споредено со минатогодишниот биланс на новородени деца во Општината за 2018 кој изнесуваше 140 новороденчиња, тоа значи опаѓање на родилноста за 63,6 % во однос на 2018. Во 2017 година пак бројот на новороденчињата на годишно ниво изнесуваше 223 бебиња, што значи дека за две години родилноста во гевгелиската болница е опадната за 74,4 %.

Гевгелија има нови жители, но поради горе наведените причини во гинеколошкото одделение во гевгелиската болница голем процент од нив се се заведени во Матичната книга на родени во Валандово, Струмица, Велес, Скопје, Битола и други градови, онаму каде што трудниците се упатиле на стручен медицински зафат при породувањето.


Last modified on Петок, 03 Јануари 2020 - 18:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.