Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Првото новороденче во општа Болница Гевгелија родено 2020 е машко

Среда, 22 Јануари 2020

Вчера попладне, на 21 јануари, во 14:10 часот во одделот за гинекологија при Општа Болница Гевгелија родено е првото новороденче во 2020 година.
Новороденчето е машко, тешко 3.650 грама, долго 52 сантиметри со уредни параметри и и' донесе радост на мајката родилка Карагонов Марија (родена 1989 година) од Прдејци.

Породувањето го изведе тим од гинеколози предводен од стручњак со подолгогодишно искуство од Клинички Центар од Штип заедно со гинекологот од Општа Болница Гевгелија. Породувањето беше изведено со царски рез.
- „Овој тим ќе остане на располагање во гевгелиската општа Болница во следните две недели при што можни се изведувања на породувања и во Гевгелија“, изјави за GevgelijaNET директорот на Болницата д-р Мите Крџев.
Ова е законска условена процедура на здравствен третман на при породувањата - потребно е да има минимум двајца гинеколози, анестезиолог и асистент медицински персонал. Немањето втор гинеколог поради користење породилно отсуство на двајцата гинеколози од Општа Болница Гевгелија ја одложија породилната сезона во гинеколошкото одделение во гевгелиската Болница.
Првата среќна мајка со новороденче кое во матичната книга на родените ќе има податоци родено во Гевгелија во 2020 година е 30 годишната Марија, на која ова и е второ родено дете. Малиот 17 месечен Марко Карагонов од вчера има братче кое се вика Оливер, а среќниот татко Јаков уште еден наследник. Утринава медицинскиот персонал од гинеколошкото одделение ја направија првата посета на мајката и новороденчето и истите се чувствуваат добро.

Здравје и среќа за родилката и новиот жител на Гевгелија.


Last modified on Среда, 22 Јануари 2020 - 12:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.