Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Гевгеличанец се тестира дали е носител на корона

Понеделник, 09 Март 2020

Во текот на втората денешна прес конференција за состојбата со корона вирусот во државата Министерот за здравство Венко Филипче, покрај состојбата на четирите заболени пациенти на инфективното одделение во Клиниката во Скопје информираше и за еден случај од Гевгелија кој се тестира дали е носител на корна вирус.
Материјал за анализа земен од гевгелискиот пациент од локалниот епидемиолог при Центарот за јавно здравје во Гевгелија е испратен денеска на стручна анализа во Скопје.

Во официјалната објава на министерот се вели:

„Во овој момент се испитуваат уште 8 пациенти на Клиниката за инфективни болести, тоа е 1 пациент со симптоми што на 26ти минатиот месец престојувал во Бугарија, кој развил симптоми слични на грип, и неговата сопруга која во овој момент се тестира.
Понатаму, 1 патник од Сингапур, наш државјанин кој пред 3 дена се вратил во нашата земја, 3 лица кои биле во контакт со пациентите хоспитализирани од Дебар и 1 пациент од Гевгелија за кој е испратен материјал и во овој момент ги очекуваме епидемиолошките податоци од локалниот епидемиолог.
Веднаш штом ќе стигнат резултатите, тие ќе се пуштат во една фаза на тестирање и веднаш ќе ја информираме јавноста“, се вели во соопштението на Министерот.

Last modified on Понеделник, 09 Март 2020 - 20:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

Платите на функционерите намалени на 14.500 денари, одлучи Владата

Априлската и мајската плата на сите државни и именувани функционери ќе изнесува

Повеќе

Осум години затвор за Владимир Талески за ученичкиот превоз во Битола

Кривичниот суд денеска ја објави пресудата и за случајот „Транспортер“.

Повеќе

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.