Гевгеличанец се тестира дали е носител на корона

Понеделник, 09 Март 2020

Во текот на втората денешна прес конференција за состојбата со корона вирусот во државата Министерот за здравство Венко Филипче, покрај состојбата на четирите заболени пациенти на инфективното одделение во Клиниката во Скопје информираше и за еден случај од Гевгелија кој се тестира дали е носител на корна вирус.
Материјал за анализа земен од гевгелискиот пациент од локалниот епидемиолог при Центарот за јавно здравје во Гевгелија е испратен денеска на стручна анализа во Скопје.

Во официјалната објава на министерот се вели:

„Во овој момент се испитуваат уште 8 пациенти на Клиниката за инфективни болести, тоа е 1 пациент со симптоми што на 26ти минатиот месец престојувал во Бугарија, кој развил симптоми слични на грип, и неговата сопруга која во овој момент се тестира.
Понатаму, 1 патник од Сингапур, наш државјанин кој пред 3 дена се вратил во нашата земја, 3 лица кои биле во контакт со пациентите хоспитализирани од Дебар и 1 пациент од Гевгелија за кој е испратен материјал и во овој момент ги очекуваме епидемиолошките податоци од локалниот епидемиолог.
Веднаш штом ќе стигнат резултатите, тие ќе се пуштат во една фаза на тестирање и веднаш ќе ја информираме јавноста“, се вели во соопштението на Министерот.

Last modified on Понеделник, 09 Март 2020 - 20:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.