Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Тест за корона - Јави се по телефон на матичен лекар

Среда, 25 Март 2020

Ако имате симптоми типични за коронавирусот, како што се сува кашлица, висока температура, треска или отежнато дишење, јавете се по телефон кај вашиот матичен лекар.
Не одете во ординација, чувајте го вашето и здравјето на другите!
#ЗаштитиСе

Ова го порача министерот за здравство Венко Филипче, како одлука на Комисијата за заштита од заразни болести.
Во државата е присутна локална трансмисија (пренесување) на вирусот од носители на истиот кои и самите не знаат дека го имат. За да не се заразуват цели ординации кои ги посетуваат стотици луѓе во текот на само еден работен ден секој СОМНИТЕЛЕН дека има знаци, симптоми на вирусот корона, треба да се јави на матичниот лекар, без да оди во ординација и телефонски, ако има потврда на симптомите, ќе му биде закажен термин за тестирање на корона. Toa го вршат епидемиолози во Центарот за јавно здравје во Гевгелија.

Last modified on Среда, 25 Март 2020 - 13:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.