Д-р Крџев: Здравствените работници се на првата линија пред корона пандемијата

Четврток, 21 Мај 2020

- „Нашата држава Р.С.Македонија, соседните држави, Европа и поголемиот дел од светот денес се соочени со еден од најголемите здравствени предизвици. Денес постои нова здравствена опасност. Здравствените служби и институции во државата се на првата линија за справување со оваа сериозна здравствена криза. Внимателноста, одговорноста, сериозноста треба да биде од сите и за сите нас“, посочи на д-р Димират Крџев на пресот организиран од ОО на СДСМ Гевгелија, осврнувајќи се на корона состојбата во земјата и напорите што ги прават сите надлежни здравствени и други служби во државата.

Д-р Крџев истакна дека:
- „Владата на Р.С.Македонија и сите чинители неопходни за справување со оваа криза вложуваат максимални напори и ситуацијата денес е под контрола. Здравствените работници, полицијата, армијата, јавните службеници и сите граѓани кои учествуваат во борбата за справување со оваа зараза се за почит и чест. Наша задача како граѓани е да ги почитуваме мерките, а со тоа и да се заштитиме. Да се биде одговорен, потребна е максимална посветеност, ангажираност на секој еден од нас. Треба да се однесуваме зрело и одговорно затоа што се работи за нашето здравје, за здравјето на нашите најблиски.

Важноста на вчерашното прес-обраќање на д-р Крџев се актуелизира со денешната ковид слика во државата со 40 новодијагностицирани, како и вчерашната одлука на ОЈО Гевгелија да изрече 25 казнени мерки спрема граѓани прекршители на забраната за движење. Гевгелија три недели живее со затворен корона кластер, да не предизвикуваме нова корона криза во нашата општина. Затоа д-р Крџев, како доктор специјалист, како директор на Општа Болница Гевгелија и како претставник на СДСМ Гевгелија ја даде и оваа порака:

- „Здравјето на граѓаните е пред се' и над се'. Здравствените работници не можат сами. Граѓаните се тие  кои можат да помогнат да се надмине оваа здравствена криза. Одговорноста е должност на секој граѓанин. Секој граѓанин е должен да се заштити себеси и другите. Затоа - ДА ГИ ПОЧИТУВАМЕ МЕРКИТЕ! ДА СЕ ЗАШТИТИМЕ!“

Last modified on Четврток, 21 Мај 2020 - 15:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.