Успешно извршена првата трансплантација на срце во Македонија

Сабота, 23 Мај 2020

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиохирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

– Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги, напиша Филипче.

Доцна во ноќта додека државата спиеше, во 02:43 часот зачука срце.....Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на чело со Проф. Др. Сашко Јовев, во оваа вонредна состојба направија чудо....испишаа историја !! Во услови на пандемија, во услови на страв, во услови на безнадежност ... победи хуманоста и љубовта. Победи цената за сите оние непреспиени ноќи над книга, победи секоја солза и тага за загубен живот, победи вистинска посветеност, да се биде !

Хируршкиот тим со извонредна професионалност, прецизност и внимание го изведе ова ремек дело, a кога би ги претвориле сите оние милиметарски потези во ноти, во операционата сала број 2, оваа ноќ свиреше симфонијата "Живот" ! - напиша Бундовски.
Честитки Господа !!!

Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), беше составен од д-р Жан Митрев (Клиника Жан Митрев), д-р Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ) (ото од подготовка за трансплантација). Експлантацијата е во тек. Им држиме среќа на сите. ❤️ - напиша доцна синоќа министерот аздравство Венко Филипче.
Во операција учествувале со своја стручна помош и Наташа Гошевска, Слаџана Добревска, Стефанија Хаџиевска, Елена Арсовска, Мирослава Павлова-Аневска, Светлана Милевска, Верче Стојкоска и Стефанија Оклевска, известија од ЈЗУ „Универзитетска Клиника Државна Кардиохирургија“.

Срцето е трансплантирано од почината пациентка чие семејство се согласило да го донира срцето на пациент кој подолго време чекал донор.

Денес министерот Филипче го посети пациентот со новото срсе и повторно преку социјалните мрежи ја извести јавноста:
- „Трансплатацијата успешна! ❤️ Ова е огромен успех на македонското здравство. Оваа процедура е изведена за првпат во нашата земја. Честитки и благодарност до целиот тим! Честитки до сите колеги.

Last modified on Сабота, 23 Мај 2020 - 12:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.