Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Нови 2 позитивни на корона во Гевгелија, вкупно 180 новозаболени од Ковид-19, во државата

Петок, 05 Јуни 2020

После еден месец живот без корона во својот атар, Гевгелија ги доби новите два случаи на корна заболени, јавува „Алсат-М“.

Во последните 24 часа регистрирани се 180 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1.272 тестa, потврди денеска во 16:00 часот, министерот за здравство Венко Филипче.

Истовремено, 8 пациенти се излекувани, а починаа 2 пациентa позитивни на Ковид-19. Еден од Скопје и еден од Куманово.

Со ова вкупниот број позитивни случаи во земјава достигна 2.790, а на починати 149.

Распореден по градови бројот на новозаболени е следен:

Скопје – 109

Куманово – 26

Штип – 15

Тетово – 12

Гостивар – 8

Гевгелија – 2

Дебар – 1

Струга – 1

Велес -1

Битола – 1

Охрид – 1

Валандово – 1

Св. Николе – 1

Неготино – 1

Инаку, во земјава досега има активни 1.009 случаи!


Last modified on Петок, 05 Јуни 2020 - 16:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.