Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Корона извештај - уште еден позитивен во Гевгелија

Недела, 14 Јуни 2020

Денешниот корона Извештај на ИЈЗ за изминатите 24 часа регистрира 162 новозаразени од коронавирусот, од 778 изведени тестирања.
За жал 111 ден од корона епидемијата во државата го донесе и новиот ковид-19 заболен во Општина Гевгелија, едно новорегистрирано позитивно лице во Гевгелија кој е седми по ред од првиот дијагностициран случај во нашата општина.

Најголем број од новозаболените се во Скопје - 92, Тетово 32, Ресен 14, Дебар 5, Охрид 4, Куманово и Струга по 3, Прилеп и Гостивар по 2 ново позитивни случаи и Гевгелија, Штип, Струмица, Кр. Паланка и Св. Николе по еден нов случај на заразени од коронавирус.

Во дневниот биланс стои дека се потврдени девет починати како последица на компликации од корона вирусот.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти.
Досега во земјата се направени вкупно 43.040 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4.057, бројката на оздравени пациенти е 1.710, на починати е 188, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.159.


Last modified on Недела, 14 Јуни 2020 - 16:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.