Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Гевгелија на Covid-19 мапата на Македонија со 4 активни случаи

Четврток, 18 Јуни 2020

Четворица дијагностицирани во Центарот за јавно здравје Велес, ПЕ Гевгелија како позитивни од Ковид-19, од кои првите двајца регистрирани на 5 јуни, третиот позитивен е регистриран на 12 јуни, а четвртиот регистриран на 14 јуни.
Во регионот има уште еден позитивен на корона - жител на Валандово (од 16 јуни), еден жител на Стојаково, но тестиран во Скопје и по грешка напишан во општина Гевгелија. Така, во нашето опкружување, освен во Гевгелија со 4 позитивни, имаме и случај во Валандово и Стојаково, општина Богданци, бидејќи се под надлежност на третман преку ЦЈЗ Гевгелија кој е здравствено надлежен за општините Богданци, Дојран и Валандово.

Добрата вест е што тие се на домашно лекување и да се надеваме дека ќе поминат со лесна клиничка слика како и првите четворица заразени пациенти со коронавирус во Гевгелија кои веќе се обележани на мапата на излечени со Ковид-19 во Гевгелија, со бројка 4 „оздравени“.

Денешниот корона извештај за изминатите 24 часа на направени 1.348 тестирање е регистрирани 182 нови случаи на ковид-19. Од нив најголемиот број се во Скопје - 107, Тетово - 23, Куманово - 14, Ресен 13, Охрид 6, Струга 5, Гостивар и Штип по 4, Битола 2, и Струмица, Кочани, Берово и Неготино по еден позитивен случај на заразени со коронавирус.

Според статистиката најголем број од заболените 21,18% се од 60 години па нагоре, иако блиску до нив со 19.85% се возрасните групи од 50-59 години, со 18,24% се застапени генерациски од 30-39 годишна возраст, со 17,39% застапени се возрасните лица од 40-49 години, помладите од 20-29 години се застапени со 11,75%, а најмалку, но сепак заболуваат и децата и младите на возраст од 10-19 години со застапеност меѓу корона позитивните со дијагностициран ковид-19 од 5,6%.

Во црната статистика влегуваат и шестмина починати во изминатите 24 часа, со што вкупната бројка на починати во земјата се искачи на 216 смртни случаи. Во регионот само Србија има повеќе смртни случаи од нас, вкупно 254 починати како последица на Ковид-19 на вкупно заразени 12.310 лица.

Денеска ИЈЗ бележи 33 оздравени пациенти, а вкупната бројка на оздравени од почетокот на епидемијата со короната изнесува 1.836 лица.

Со Kovid-19 во светот се потврдени 8,2 милиони случаи, од кои 445.535 се со смртен исход. Најголем број заболени има во САД со регистрирани над 4 милиони случаи. Во Европа бројот на заболените достигна 2.471.792 лица.

Министерот за здравство Венко Филипче повика на одговорност и совесност од граѓаните со примена на заштитните мерки од короната за да го заштитиме здравствениот систем кој веќе четврти месец се справува со короната секојдневно по 24 часа на ден. Засилени се лекарските тимови во ковид центрите со 54 ново распоредени доктори, се распоредува медицински персонал од јавните здравствени установи во државата, на располагање се 75 легла во монтажната болница до Инфективната клиника во Скопје.

Last modified on Четврток, 18 Јуни 2020 - 22:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.