Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Нов случај на корона заболен во Гевгелија - 14ти по ред

Петок, 07 Август 2020

Со последниот извештај за корона состојбата во земјата во изминатите 24 часа од страна на Институтот за јавно здравје во Скопје, под кој работи и ЦЈЗ во Гевгелија се дознава дека Гевгелија има уште еден дијагностициран случај на корона позитивно лице.

Ова е заедно со 155 регистрирани во изминатото деноноќие на подрачјето на цела држава, од направени вкупно 1.845 тестови.

За Гевгелија ова е 4-ти активен случај со ковид-19 во Општината, 14ти регистриран до сега од почетокот на епидемијата и појавата на првиот случај на корона позитивен во Гевгелија. Од нив 10 лица се веќе оздравени.

Во денешниот извештај на ИЈЗ стои дека има 127 оздравени пациенти во 12 општини низ државата.
Комплетната ковид-19 слика до сега во Македонија е: 11.554 заболени во изминатите пет ипол месеци, од нив вкупно 7.607 излекувани, а 519 завршиле со смртен исход. Активни остануваат 3.428 лица позитивни, со дијагноза ковид-19.

Досега симптоматологијата на заболените од југот кои ги има вкупно 24 (општините Гевгелија, Богданци и Дојран), беше слаба и сите излечени состојбат ја пребродија во домашни услови.
Им посакуваме на болните набргу да се најдат на листата на излекувани лица за Гевгелија и Македонија.

 

Last modified on Петок, 07 Август 2020 - 19:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.