Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Гевгелија со нови 3-ца заразени од корона - вкупно 11 активни

Петок, 28 Август 2020

Жариштето на корона во Гевгелија активно во текот на цел месец август. Денеска Институтот за јавно здравје извести за детектирани 159 нови случаи на ковид-19 во 23 општини во државата, од кои 3-ца се од подрачјето на општина Гевгелија. Ова е 29-от официјален случај на заболен од вирусот корона во нашата општина.

Активна состојба на корона позитивни имаа во моментот 11 лица. Досега се оздравени 18 лица, заедно со последниот извештај зa вчерашната бројка на тројца оздравени. Во подрачјето на здравствена надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија активни се уште 6 пациенти во општина Богданци.
Вкупниот биланс на корона заболени во трите јужни општини до сега од почетокот на епидемијата изнесува 45.

Корона состојбата во земјата со денешниот извештај на ИЈЗ донесе и 212 оздравени во изминатите 24 часа во државата.

Починати се 5 лица, пациентка од Скопје (61г), двајца пациенти од Дебар (43 и 86г), пациент од Кичево (62г) и пациент од Демир Хисар (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.163, бројката на оздравени пациенти е 10.933, на починати е 590, со што стапка на смртност изнесува 4,1%, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.640, или 18,6% од досега заболените од корона вирусот.

 

Last modified on Петок, 28 Август 2020 - 21:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.