Топ Новости >

Наталитетот во Гевгелија намален за 53%

  • Четврток, Јан 05 2017

{flike}


Во изминатата 2016 година во одделението за гинекологија при Општа Болница „Гевгелија“ се родија 93 новороденчиња. За разлика од претходната 2015 година кога на свет беа донесени 199 бебиња, тоа значи намалување на наталитетот за 53,3 %.

Причината за ваквиот пад не лежи само кај нерешителноста на младите родилки, туку и поради условите во Општа Болница Гевгелија. По немилиот случај на изгубен живот на родилка од Николич и нејзиното дете и покренатите кривични пријави за гинекологот и двајцата анестезиолози, гинеколошкото одделение остана без стручен медицински кадар и ги затвори вратите за своите пациентки. Објаснувањето беше дека започнува процес на реновирање на објектот. И, навистина, наскоро започна реализација на проектот за реновирање на гинеколошкото одделение при Општа Болница од Гевгелија со грант од Европската Унија, па така објаснувањата за личната одговорност на кадарот се изретчи, а родилките се упатуваа до соседните медицински установи во Струмица, Валандово, Велес, Штип, Скопје.

Годинава 2017, во еден ист ден ( 3-ти јануари) Гевгелија  доби две новороденчиња - машко и женско.
Првото е од мајката Камчева Драгица од Моин која на свет донесе здраво машко дете тешко три килограми и 750 грама, со должина од 54 сантиметри.
Второто новородено женско дете е од мајката Додевска Марија од Гевгелија која во прегратките ја имаше малата рожба од 3 килограми и 150 грама, со должина од 51 сантиметар.
По традиција новороденчињата добија бебешки пакети за подарок, а првороденчето на младото семејство Камчеви и новогодишен подарок од градоначалникот на Општина Гевгелија во износ од 10.000 денари.

Па, на толку малку рожби во Гевгелија, на новороденчињата во ист ден со некој час разлика (оти биле направени царски зафати и се знаел распоредот во операционата сала за раѓање) можел да им подари и на двете родилки по 10.000 денари. Нема ли Општината пари за своите нови сожители во рекордниот буџет од 14 милиони евра за 2017 година !??

 


Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

Поради промена на времето зголемен е бројот на повици на Брзата помош во Гевгелија

Повеќе

Нова лабораторија на „Ројал Медика“ отворена во Гевгелија

Десет годишниот професионален растеж на поликлиника „РОЈАЛ МЕДИКА“ од Богданци продолжува со отварањето на нова лабораторија за биохемиска  анализа во Гевгелија

Повеќе

Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

Природен лек против алергија

Со билка која расте слободно во природата, дури и во дворовите

Повеќе

Училница - Sit down comedy

Дејан Малзарков на сцената на Народниот театар во Гевгелија

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.