Топ Новости >

Грипот ги руши рекордите во 2017 година

  • Вторник, Јан 17 2017

{flike}


Големиот број на заболени лица од грип на подрачјето на Општина Гевгелија, Богданци и Дојран во првите денови од јануари покажува енормен пораст во однос на состојбата на заболени од минатата година.
Само во првата недела од 2017 евидентирани се 153 случаи на заболени од сезонски грип. Споредено со последната недела од декември 2016 кога состојбата на заболени изнесувала 75 лица, тоа значи пораст на бројот на заболени за 104 %, што ја алармира состојбата со грипот. Аларм е и самиот факт што збирот на заболени од само овие две посочени недели (последната од 2016 и првата од 2017 година) ја надминува бројката на вкупно заболени од грип во целата измината 2017 година
Во моментот во Центарот за јавно здравје состојбата на заболени е 203 лица. Ова сепак не е конечната бројка на заболени, бидејќи голем дел од болните ја добиваат неопходната здравствена терапија од своите матични лекари, без да бидат пополнети формилари за пријава на инфлуенца од грип за која се потребни дополнителни лабораториски анализи, а болните избегнуваат да се задржуваат во болничките простории заради студот и лошата здравствена состојба.

Здравствените работници од Центарот за јавно здравје Велес, каде припаѓа и Подрачната единица во Гевгелија укажуваат дека не очекува сезона на грип со поголем број на заболени во однос на минатата година. Јануарската експлозија на бројот на заболени може да ја достигне и состојбата во 2015 кога вкупниот број на заболени изнесувал 780 лица.
Засега ниските температури и распустот на учениците поволно делуваат по однос на прекинување на синџирот на пренос на инфекцијата во затворени колективи, сепак надлежните упатуваат на потребата сите институции да се придржуваат кон препораките дадени од Институтот за јавно здравје за превенција од ова заболување.

Состојбата со грипот предизвика расправа и на Локалниот совет за превенција посветена на состојбата со грипот во општината. На вчера одржаната седница на Локалниот совет за превенција беа донесени и соодветни заклучоци кои на некој начин и го потврдија недостатокот на здравствен специјалистички кадар во Општа Болница во Гевгелија, педијатри пред се', недостаток од современи услови за работа во Инфективното одделение во Општа Болница и одделување на инфективните случаи од другите пациенти кои доаѓаат во болницата.
Локалниот Совет за превенција ги повтори препораките на Републичкиот Центар за јавно здравје да се дезинфицираат превозните средства со кои се превезуваат учениците и да се изврши редовна дезинфекција на основните и среднте училишта.
Беше изскажана препорака во Детските градинки родителите да не ги носат болните деца, за да се спречат евентуалните зарази над останатите деца кои ги посетуваат градинките.

Надлежност за постапување по заклучоците Локалниот Совет за превенција ќе побара од Министерството за здравство на Република Македонија, Општата Болница во Гевгелија, како и од училиштата и детските градинки на територија на општина Гевгелија.

 


Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

Поради промена на времето зголемен е бројот на повици на Брзата помош во Гевгелија

Повеќе

Нова лабораторија на „Ројал Медика“ отворена во Гевгелија

Десет годишниот професионален растеж на поликлиника „РОЈАЛ МЕДИКА“ од Богданци продолжува со отварањето на нова лабораторија за биохемиска  анализа во Гевгелија

Повеќе

Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

Природен лек против алергија

Со билка која расте слободно во природата, дури и во дворовите

Повеќе

Училница - Sit down comedy

Дејан Малзарков на сцената на Народниот театар во Гевгелија

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.