Топ Новости >

Разговорот сам со себе не е лудост

  • Понеделник, Фев 12 2018

{flike}


Стручњаците од „Psychology Today“ ги оправдуваат навиките да разговарате самите со себе препорачувајќи ја како техника на справување со проблемите, а не како „забеганост“.
Разговорот му помага на умот да ги игнорира работите кои му го одвлекуваат вниманието и да се фокусира на задачата која ја извршува во моментот.

Обраќањето сами на себе помага и при учењето.
Се сеќавате на гласното повторување на рецитациите зададени за домашно. Набројувањето на работите кои треба да ги набавите пред да одите на пазар. Повторувашето на телефонскиот број на некој близок додека не најдете хартија и пенкало да ги запишете. Повторувањето на денот и часот кога се емитува важната утакмица која сакате да ја следите на телевизија...
И многу други набројувања и повторувања низ животот кои ќе ве натерат да се замислите дали се' е во ред со вас!?

Стручњаците велат дека место за паника нема. Тоа е само помош да се сконцентрирате на она што ви е важно во моментот. Наместо само да ги читате податоците од книга, весник, или компјутер, личноста која се обидува да научи нешто тоа подобро ќе го постигне ако гласно ги резимира информациите.

Воопшто, луѓето кои се користат со оваа техника подобро ги паметат информациите од оние кои не го прават тоа, велат стручњаците.

 

Филмски пример за тоа е  легендарната сцена на Роберт Де Ниро во филмот „Таксист“ кога пред акцијата зборува пред огледало со замислениот противник и му пркоси со прашањето: „Мене ли ми зборуваш?“ (You talking to me). Филмската акција беше успешно изведена, а тој стана херој за кој пишуваа медиумите.

Бидете и вие сосредоточени на вашите потреби и вашиот живот, без замерки дека сте си повториле нешто на глас. Така учи мозокот.

 


Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

Франкофонијата и пријателството

Изложба на цртежи во галеријата „Амам“

Повеќе

Дизајнерите откриваат каква венчаница одбра идната принцеза

БИДЕО: Венчаницата на Меган во споредба со венчаниците на Дајана и Кејт

Повеќе

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

30 години, песна, музика, настапи,меѓународни гостувања  и многу другарувања

Повеќе

Хуманоста на луѓето победи

Малиот Игор од Богданци утре заминува на операција во Турција

Повеќе

Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија

Здружение на власите на општина Гевгелија „Мегленија“ и годинава по 16 пат ја организира традиционалната културна средба „Влашка вечер“

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Валандово

Валандовската културна пролет со многу гости и настапи се' до Фолк Фест Валандово

Повеќе

Мурал на Гучи во Лондон

Уметничка реклама за лансирање на новата колекција на Гучи

Повеќе

Апел за помош

14 годишниот Игор од Богданци со тумор на мозокот, има потреба од итна операција во Турција за која му се неопходни 19.000 евра

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.