Заменик министерот за здравство Муса ги обвини родителите за нетретирање на децата со дијабет
Топ Новости >

Заменик министерот за здравство Муса ги обвини родителите за нетретирање на децата со дијабет

  • Среда, Јул 25 2018

 

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса е уверен дека нема пропуст во лекувањето на трите деца со дијабет. Иако не е завршен инспекцискиот надзор, Муса гледа пропуст во однесувањето на родителите кои навреме не гио однеле своите деца на лекар. Состојбата се алармираше со три деца од внатрешноста кои завршија на КАРИЛ (Клиника за анимација, реанимација и интензивно лекување) при Медицинските клиники во Скопје, а едно од критичните беше и деветгодишник од Гевгелија, кој сега е во стабилна здравствена состојба.

- „Не е точно дека не се соодветно лекувани и дека е задоцнето лекувањето. Детето е однесено во болницата во Охрид и таму е откриено дека има дијабетес и веднаш е почнато со лекување. Детето дотогаш во таа состојба било дома и во таа состојба е однесено во болница. Родителите забележале дека не е во ред, но детето неколку дена одбивало да оди на лекар, па потоа го однеле“, рече Муса.

 

Муса додаде и дека задравствената состојба на детето од Охрид се подобрува.

- „Денеска бев и ја видов паџиентката што е на КАРИЛ, таа е стабилна, состојбата се подобрува, таа е при свест и при крајот на денот ќе биде интубирана. Сите три случаи се новооткриени, првпат отишле на лекар за својата здравствена состојба и во матичните установи било откриено дека имаат дијабетес, но во согласност со правилата, бидејќи се деца, тие се испратени на Клиниката за детски болести, каде што најстручно се третираат“, рече тој.

– „За да едно дете дојде во состојба на кетоацидоза треба подолг период“, додаде Муса.

Ендокринологот Марина Крстевска Константинова од Детската клиника рече дека има знаци за дијабетес кои и семејствата и лекарите мора да ги препознаат, а тоа се зголемено мокрење, пиење многу вода, јадење премногу и слабеење.

– „Планираме од септември да спроведеме едукативна програма и заедно со здруженијата да едуцираме и граѓани, по школи, градинки со цел најлесно да се препознаат децата кои се под опасност да развијат дијабетес тип 1, додаде ендокринологот д-р Крстевска Константинова.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.