Приватните лекари од Гевгелија, Богданци и Дојран со барања пред ФЗОМ

Петок, 16 Ноември 2018

Протсено собирање на 20-тина лекари од приватните здравствени установи пред Фондот за здравствено осигурување на РМ поради незадоволство од предлог договорот за соработка со ФЗОМ

 

 

Со забелешки на новиот предлог договор што треба да го склучат приватните лекари со ФЗОМ денеска 20-тина лекари од приватните здравствени установи од Општините во регионот доставија свои забелешки и барања за продолжување на договорната соработка со Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија. 

Своето незадоволство групно го искажаа заеднички со собирање пред зградата на Подрачната единица на ФЗОМ во Гевгелија. 

Во своите барања како членки на Здружението на приватните лекари од Република Македонија тие истакнаа: 

- „Ние матичните лекари од општините Гевгелија, Богданци и Дојран сме разочарани од најновиот предлог договор од страна на ФЗОМ кој бесрамно ги бришше сите ветувања дадени досега за подобрување на условите за работа во Примарната здравствена заштита“.
Докторите посочуваат дека во последно време во државата, па и во регионот од општините кои се дел од незадоволните лекари од приватното здравство, евидентен е тренд на забрзано учење на германски јазик за доктори и медицински сестри со цел работно исселување во странство. Токму заради одливот на медицински образовен и обучен персонал, лекарите од приватното здравство бараат:
- „Да имеме договор кој би бил стимулативен и полн со авангардни предлози, се' со цел да направиме подобро здравство со задоволни доктори, медицински сестри и задоволни пациенти, осигуреници на ФЗОМ. Мора ФЗОМ да покаже грижа за овие доктори и медицински сестри кои решиле да останат во Р. Македонија“ потенцираат докторите од трите општини во регионот.

 

- „Матичните лекари се основата на здравството. Ако ние не можеме да работиме, се руши основата на другите категории од здравствената пирамида како што е поставена во државата“, велат докторите.
- „Здравството го чува социјалниот мир во државата. Ние сме првите за контакт со пациентите. Препишуваме терапии за кои со новите договори се предвидени енормно високи казни“, се дел од реакциите на докторите.
- „Не може за грешки во работењето кои може да бидат и од административна природа во Договорот да се предлагаат казни со запирање на две месечни капитации за приватната здравствена ординација. Ние не би можеле да функционираме ако се укинат основните технички трошоци за одржување на примарната здравствена заштита потребна секојдневно на пациентите“, посочува друг доктор од присутните на протестот.

 

Забелешките и барањата кои беа доставени до ПЕ на ФЗОМ во Гевгелија се идентични со барањата кои ги доставија до ПЕ на ФЗОМ лекарите од приватното здравство во Велес, Кочани, Берово, Виница, Валандово кои се членки на Здружението на приватни лекари на РМ (ЗПЛРМ), како и до други општини низ државата. 

Координаторката на ЗПЛРМ за општините Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран д-р Христина Прошева во името на 25-те лекари од четирите општини, кои се на првата линија за обезбедување примарна здравствена заштита за граѓаните од регионот, што е бројка од над 40.000 жители, денеска изјави дека на ниво на Македонија постои преговарачки тим од ЗПЛРМ со Фондот за здравство на Република Македонија кој денеска беше во Скопје.
Преговарачкиот тим денеска ги прекинал преговорите со Фондот, бидејќи пред самиот состанок добиле писмен одговор на нивните забелешки. Од ЗПЛРМ најавуваат дека следниот термин за преговори по денешниот одговор од ФЗОМ е закажан за вторник, 20-ти ноември.

 

 

Last modified on Петок, 16 Ноември 2018 - 16:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.