Жан Митрев Клиник со своја подружница во Гевгелија

Четврток, 20 Декември 2018

Познатиот кардиолог и академик Жан Митрев, на средба со градоначалникот Поцков, најави интерес за отварање на подружница на кардио клиниката во Гевгелија

 

 

Познатиот кардиолог и академик Жан Митрев, оснивач на истоимената клиника „Жан Митрев“ позната со своите врвни и бројни кардиолошки зафати за потребите на граѓаните од републиката и регионот, најави интерес за отварање на подружница на кардио клиниката во Гевгелија.

За таа цел, вчера во општина Гевгелија тој оствари средба со градоначалникот на општината Сашо Поцков и тимот надлежни соработници на локаната самоуправа. Средбата имаше за цел да се детектираат условите и можностите за отворање на подружница на „Жан Митрев Клиник“ во Гевгелија.
Притоа, од страна на д-р Жан Митрев беше изнесена заинтересираноста на ова специјализирана клиника за отворање на дијагностичка амбуланта во Гевгелија, како и за локациските и инфраструктурните услови за реализација на ваквата иницијатива. Истовремено, на средбата стана збор и за законската регулатива околу реализацијата на еден ваков проект.

Локалната самоуправа претставена од градоначалникот Сашо Поцков пројави подготвеност за соработка околу реализацијата на оваа иницијатива од страна на веќе врвно етаблираниот и светски познатиот кардиолог Митрев. Поцков ја поздрави иницијативата и изразена подготвеност на Општината со своите сектори и урбани услови за поддршка на реализацијата на еден ваков значаен проект. Истиот би требало да донесе и здравствени погодности на жителите од општината и поширокиот регион, а ќе има и свој придонес во подобрувањето на квалитетот на здравствените услуги во општината, дијагностика, превенција и стручен третман на кардиоваскуларните заболувања кај популацијата.

Од локационен аспект на општина Гевгелија, проектот „Жан Митрев Клиник“ со подружницата во Гевгелија и дијагностички центар би создал услови за развој на медицинскиот туризам во пограничниот регион каков што е Гевгелија. Оттука и прифатената обврска од страна на општината, покрај обезбедувањето на локациски услови или простор, да бидат утврдени, во соработка со постојните здравствени установи, потребите на граѓаните на општина Гевгелија од соодветна здравствена услуга.

Секако, незаобиколен е фактот и за потребите на потенцијално можните пациенти од соседството имајќи предвид дека во Гевгелија секојдневни гости се граѓаните од соседна Грција, кои се заинтересирани како за казино турисмот, шопингот низ гевгелиските пазари и неспорниот факт за енормен интерес кон денталниот туризам. Новиот дијагностички кардио центар како подружница на „Жан Митрев Клиник“ може да донесе значаен број на пациенти и престојувачи од странство како корисници на здравствените услуги на овој специјализиран вид на здравствена услуга и за странската популација.

 

Last modified on Четврток, 20 Декември 2018 - 15:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.