Снежните услови донесоа опасност од скршеници

Петок, 11 Јануари 2019

Во изминатите три дена откако Гевгелија и регионот се под снежна покривка, екипите на Брзата помош при Општата Болница во Гевгелија имаа зголемен број на интервенции од кои три за скршеници

 

 

Во изминатите три дена откако Гевгелија и регионот се под снежна покривка, екипите на Брзата помош при Општата Болница во Гевгелија имаа зголемен број на интервенции. Интервенирано е теренски на 20 повика од кои за три случаи биле констатирани повреди од скршеници и истите се дистрибуирани до Хирушкото одделение во гевгелиската Болница.

Напоредно, покрај 24 часовната теренска дежурна екипа, во рамките на Болницата функционира и статична служба на Брзата помош која е лоцирана во просториите на поранешното „Кожно одделение“ и прима пациенти за интервенции секој ден после 15 часот. Во изминатите три дена, кога снегот завладеа низ улиците во регионот, оваа статична служба опслужила 15 пациенти кои побарале итна здравствена интервенција. Заедно со интервенциите на теренското одделение тоа се вкупно 35 интервентни мерки за изминатите три дена на Итната Брза помош од Гевгелија.

- „Службата за Итна медицинска помош во Гевгелија опслужува пациенти кои се на подрачјето на општините Гевгелија, Богданци и Дојран и во текот на 2018 година имаме примено вкупно 3.125 повика за кои е пружена соодветна здравствена интервенција“, ни' изјави д-р Александра Енџекчева, вработена во гевгелиската Брза помош.
Бројот на интервенции заедно со оние кои се пружени во статичното одделение на Итната медицинска помош во Гевгелија е двојно поголем, што укажува на сериозниот обем на работа на службата која ја изведуваат двајца лекари, три медицински сестри и еден возач за теренски интервенции.

Овој тридневен билтен на интервенции со три повреди и скреници наведува на претпазливост во движењето низ снежните површини во населените места.

Исто така, препорака од стручњаците од здравствената дејност е дека „утринските излегувања од дома не смеат да бидат нагли од топло на студено, бидејќи кај возрасните лица крвните садови се покрути па има зголемена опасност од добивање мозочен, или срцев удар“ - предупредува д-р Карамановски од скопската Брза помош.

 

Last modified on Петок, 11 Јануари 2019 - 20:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.