Топ Новости

Хуманитарен апел за Маја Рековиќ

  • Вторник, Фев 05 2019

Во потрага по донор за помош на младата мајка да ја победи леукемијата

 

 

Во потрага по донор за помош на младата мајка да ја победи леукемијата.

Од вчера во потрага по донор за спас од леукемијата младата мајка Маја Рековиќ се обрати барајќи помош од фејсбук пријателите, но и лицата кои со хумана одговорност го споделија очајот и надежта на Маја да најде лек за себе.
Таа ги покани лицата кои не се плашат да донираат 5ml од својата крв кои можат да значат спас за неа.

- „Доколку можете да се организирате и да дојдете до Скопје, ИНСТИТУТ ЗА ИМУНОБИОЛОГИЈА И ХУМАНА ГЕНЕТИКА  (Државна болница) КАДЕ КАЖУВАТЕ ДЕКА САКАТЕ ДА СТАНЕТЕ ДОНОР, не мора да кажете дека се работи за мене, ќе ми дадете надеж дека ова сонце и мене ќе ме грее уште долго. ЛУЃЕ МИ ТРЕБАТЕ!“ -напиша Маја на својот фејсбук профил.

Изненадена од одзивот таа денеска се заблагодари на големиот број луѓе кои дошле во Државна Болница да дадат крв за испитување на компатибилност за донор и за лесната рака на сестрата Зејнел која ги проследила медицински сите доброволци.

Апелот уште трае. Еве што напиша Маја на својот ФБ профил вчера:

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актерот Дац му подри метла на Заев

Инспириран од резултатите од првиот изборен круг и воздржаноста на некои од

Повеќе

Пендаровски води со 4.596 гласови

 

На петтите претседателски избори одржани во неделата, на 21 април,

Повеќе

Гевгелија го надмина законскиот цензус на излезност

 

Со излезност од 58,24% до 18:30 часот, според првичните податоци на ДИК,

Повеќе

Гевгелија до 13 часот со поголема излезност од државниот статистички пресек

 

Вкупниот гласачки капацитет на општина Гевгелија е ставен во функција

Повеќе

Претседателски избори 2019 - ден на гласање

 

 

Петтите по ред Претседателски избори во Македонија денеска се

Повеќе

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.