Топ Новости

Хуманитарен апел за Маја Рековиќ

Вторник, 05 Февруари 2019

Во потрага по донор за помош на младата мајка да ја победи леукемијата

 

 

Во потрага по донор за помош на младата мајка да ја победи леукемијата.

Од вчера во потрага по донор за спас од леукемијата младата мајка Маја Рековиќ се обрати барајќи помош од фејсбук пријателите, но и лицата кои со хумана одговорност го споделија очајот и надежта на Маја да најде лек за себе.
Таа ги покани лицата кои не се плашат да донираат 5ml од својата крв кои можат да значат спас за неа.

- „Доколку можете да се организирате и да дојдете до Скопје, ИНСТИТУТ ЗА ИМУНОБИОЛОГИЈА И ХУМАНА ГЕНЕТИКА  (Државна болница) КАДЕ КАЖУВАТЕ ДЕКА САКАТЕ ДА СТАНЕТЕ ДОНОР, не мора да кажете дека се работи за мене, ќе ми дадете надеж дека ова сонце и мене ќе ме грее уште долго. ЛУЃЕ МИ ТРЕБАТЕ!“ -напиша Маја на својот фејсбук профил.

Изненадена од одзивот таа денеска се заблагодари на големиот број луѓе кои дошле во Државна Болница да дадат крв за испитување на компатибилност за донор и за лесната рака на сестрата Зејнел која ги проследила медицински сите доброволци.

Апелот уште трае. Еве што напиша Маја на својот ФБ профил вчера:

Last modified on Вторник, 05 Февруари 2019 - 19:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.