Топ Новости

Организирана акција на можни донори за Маја Рековиќ

  • Четврток, Фев 07 2019

По објавата за потребата од дарување крв за испитување можни донори за младата Маја Раковиќ која боледува од леукемија, се пројави интерес за организирана акција на гевгелиски доброволци

 

 

По објавата за потребата од дарување крв за испитување можни донори за младата Маја Раковиќ која боледува од леукемија, се пројави интерес за организирана акција на гевгелиски доброволци.

Дарувањето крв за испитувањеможен компатибилен донор за Маја се изведува во Институтот за имунобиологија и хумана генетика кој е во состав на Државна Болница во Скопје, во комплексот клиники.

Бројни хумани луѓе од Гевгелија прашуваа како може да помогнат. Се дојде до идеја за организиран превоз до Институтот во Скопје. Овде единствено со донираната крв може да се испитаат карактеристиките на имателот на крвта дали одговоара да биде доброволен донор за спас на Маја. Се работи за испитување на компатибилни параметри од крвта потребни за донирање коскена срж која е клучна за третирање на болеста на Маја.

Во петок 08.02.2019 години во 07:30 часот од пред маркетот „Солун 53“ организиран е директен превоз на доброволни хумани луѓе. Можност за превоз има само за 18 лица. Првопријавените се веќе познати и известени за учеството во хуманитарната акција. Превозот е во организација на „ХИНА продуктс“.

Засега нема можност за организирање акција во Гевгелија, зошто тимот на Имунобиологија е пребукиран од работа, а првите резултати од испитаните примероци од досегашните донори во изминатите три дена се очекува да бидат готови за три недели. Секој ден е важен за животот на Маја. Таа им благодари на сите несебични хумани луѓе кои се одзваа на нејзиниот повик за помош.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.