Топ Новости

Грипот под контрола во Гевгелија, два смртни случаи во Македонија

  • Петок, Фев 08 2019

Во Гевгелија евидентирани 28 лица заболени од сезонски грип, а на ниво на државата до сезоната 2028/2019 евидентрани се 4.125 заболени

 

 

Петата недела од сезоната на грип во државата се евидентирани 1.252 пациенти заболени од грип. Од нив во Гевгелиската Болница евидентирани се и се лечат 28 пациенти.
Иако ова не е загрижувачка бројка на заболени, симптоматично е што 21 од нив се евидентирани како заболени од грип во текот на месец јануари, а седуммина се водат како болни од декември минатата година.

Во подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија, која е подружница на ЦЈЗ од Велес се' уште трае инунизацијата од грип по пат на вакцини кои се достапни за пацинтите.

Од возрасната слика на сега заболените се гледа дека на удар на вирусот се училишната и работно активната возраст од 15 до 64 години, кои ги има евидентирано 20 на број пациенти. Четворица заболени се на возраст од 5-14 години, тројца се постари од 64 години, а само едно е бебе со наполнети 4 месеци. Тоа укажува дека вирусот ги напаѓа сите возрасти и треба да се превземат мерки на претпазливост, да се пие витамин Ц за имунитет, да се мијат раце после контакт со болни лица, да се избегнува престој во затворени простории каде има присуство на повеќе луѓе.


Од Институтот за јавно здравје денеска соопштија дека грипот во државата однесе два живота- една девојка и едно пет годишно девојче, а остануваат еидентирани 1.252 заболени од сезонскиот грип.
Се очекува пораст на активноста на вирусот и достигнување на пик на сезоната на грип во текот на следните недели, се наведува во извештајот од ИЈЗ од Скопје.
Во сезоната 2018/2019 вкупниот број на заболени од грип изнесува 4.125. Споредено со истиот период од минатата сезона кога беа регистрирани 5.479 случаи, постои намалување на вкупниот број на пријавени случаи за 24,7 отсто, велат од ИЈЗ.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.