Корона 2021 - 2:1 во корист на оздравените

Четврток, 07 Јануари 2021

Галопирачкиот минатогодишен корона тренд, на почетокот од 2021 покажува знаци на стишување. Првиот ден од јануари во регионот на Центарот за јавно здравје Гевгелија регистрирани беа 4 новоинфицирани лица со коронавирус, но и 9 оздравени.
Денеска статусот на короната за изминатите 24 часа е ниту еден нов случај на позитивни лица на корона, а 4-ца оздравени.

За оваа прва недела од јануари, вклучително и денешниот божиќен ден, во регионот на Гевгелија евидентирани се двојно повеќе оздравени (96) наспроти позитивните лица на корона (45). Односно, од вкупно опфатените лица во овој неделен корона дневник, 68% отпаѓа на оздравените, а 32% на новозаболени лица од корона во трите јужни општини, Гевгелија, Богданци и Дојран. Ова е сериозна најава на смирување на есенско-зимскиот корона бран, секако како придобивка на мерките за спречување на ширењето на корона вирусот кои во Гевгелија и регионот доследно се почитуваа.

Статусот на короната кумулативно до сега е: Вкупно 1.202 заразени од корона вирус во поздрачјето на ЦЈЗ Гевгелија, од кои 81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 207 на Богданци, а 888 од корона заразените се од подрачјето на општина Гевгелија. Во моентот активнина ковид-19 се 231 лице од регионот. 

Полициските извештаи за текот на новогодишната ноќ известија дека во регионот немало групирања, а со тоа е намален ризикот на ширењето на коронавирусот. Дали ќе остане трендот на оздравување актуелен и понатаму, а трендот гевгелискиот ЦЈЗ да биде изоставен од извештаите на ИЈЗ со нови новоинфицирани случаи на корона, ќе покаже времето, односно потребниот период на инкубација на новоинфицираните. Така да, стручњаците будно ги чекаат резултатите од корона сликата во регионот и државата некаде кон средината на месецот јануари.Last modified on Четврток, 07 Јануари 2021 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.