Короната низ бројки: Расте бројот на оздравени во регионот на ЦЈЗ Гевгелија

Понеделник, 18 Јануари 2021

После 177 дена од 2-от есенско-зимски корона бран во регионот на ЦЈЗ Гевгелија денеска нема регистрирано ниту еден нов случај на новоинфициран од вирусот корона, ниту оздравен од ковид-19, целосно не' нема во корона извештајот на Институтот за јавно здравје на РСМ.

Во овие повеќе од петипол месеци ЦЈЗ Гевгелија испиша 146 извештаи содржани во дневните извештаи на ИЈЗ за ковид состојбата во државата, со бројна состојба на новозаразени, оздравени, но за жал и 29 смртни случаи во регионот.

Бројката на оздравени осетно порасна со 183 случаи во текот на изминатите 17 денови од јануари и до денеска е двојно поголема од бројот на новозаразените во истиот период. Бројот на оздравени осетно порасна прваата недела од јануари (96), а се дуплираше во следните десет дена од месецот (87).
Бројката на новоинфицирани од вирусот во текот на месец јануари од новата 2021 година порасна на 90 случаи заклучно до денеска, со тоа што бројката на новоинфицирани почна да опаѓа на дневно ниво, па во јануари беа регистрирани четири денови без ниту еден случај на нови позитивни лица на корона.

Сепак, вирусот е тука. Присутен е кај 176 активни случаи на ковид-19 во трите општини за кои е надлежен ЦЈЗ Гевгелија. Сегашниот територијален распоред на активните на ковид-19 е следниот: 8-мина се жители на општина Дојран, 38 се од општина Богданци, а 130 се од општина Гевгелија.

Според бројот на вкупно заразени досега предничи Гевгелија со 953 заболени, од кои 802 оздравеле, а 21 не се избориле за своето здравје во сукоб со коронавирусот во своето тело. Сепак леталитетот (смртноста од корона) е најниска во регионот со 2,2% и е пониска од државниот просек.
Богданци е следната општина по број на заболени во регионот, каде кумулативно од почетокот на епидемијата се евидентирани 214 заразени од корона, од кои 170 се оздравени, а евидентирани се и 6 смртни случаи. Леталитетот (смртноста од корона) изнесува 2,8% и е највисока во регионот на ЦЈЗ ПЕ Гевгелија.
Општина Дојран има вкупно 81 заразени до сега, од нив 71 се оздравени, 2-ца ја изгубиле биткта со короната. Смртноста изнесува 2,5%.

Стручњаците предвидуваа втор зимски корона бран некаде 18-19 јануари доколку граѓаните не се придржуваа на мерките за спречување на коронавирусот за време на новогодишните и божиќните празници. Еве денеска е 18-ти јануари, Гевгелија и регионот немаат ниту еден регистриран нов случај на корона. Ова е резултат кој треба секојдневно да се повторува до искоренување на заразата од нашите подрачја.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.