Пандемијата го намали бројот на новороденчиња

Среда, 20 Јануари 2021

Родилниот биланс во Општа Болница Гевгелија за 2020 изнесува 56 новороденчиња, а за 2019 за едно новороденче повеќе 57. Две години порано, во 2018 родилниот биланс бил 140 бебиња донесени на свет во гинеколошкото одделение во Опш. Болница Гевгелија, а година дена претходно имало 223 новороденчиња (за 2017 година).

Ова се должи на затечената состојба во Болницата во 2017, па и на преминот од 2018 во 2019 година, со немање тим на гинеколози кои ќе обавуваат породувања, како пориродно така и по пат на царски рез. Значи, кадровата политика на подготовка на специјалисти доктори навремено пред напуштањето на колегите по пат на пензионирање, не била соодветна и временски следена. Заради тоа родилките од нашата општина се упатуваа својот пород да го донесат на свет во други родилни центри во државата.

Тоа значи дека бројот на новородени жители на Гевгелија е поголем од статистиката на новородени во Општата Болница Гевгелија. Така, во изминатата 2020 година вкупниот број на новородени бебиња во ОБГ и другите родилишта во државата изнесува 161.

Но, впечатокот е дека немањето специјалистички тим на гинеколози ја депласирале работата на ГАК, па од 2018 до 2020 бројот на родилноста во гевгелиската болница опаднал за 60%, а во однос на 2017 опаѓањето е цели 75%.

Фактор за ваквиот драстичен пад на родилноста на гинеколошкото одделение во Гевгелија е немањето стручен лекарски тим за изведување на природни или со хируршки зафат породувањата на родилките од нашиот крај.

Ако се земе предвид и бројот на вкупно родени бебиња од жителки на општина Гевгелија кој минатата година изнесуваше 161, впечатокот за намалувањето на наталитетот останува. Причината може да се побара и кај пандемските услови на живот. Стручњаците предвидуваа дека изолационите мерки и полициските часови за спречување на ширењето на корона епидемијата ќе предизвика „бејби бум“ кон крајот на годината, но очигледно дека планирањето на семејството во услови на пандемија ги воздржа младите семејства од таквиот „бум“. Инаку, со раѓањето на првиот жител на општина Богданци за 2021 по пат на царски рез во Општа Болница Гевгелија, на 6ти јануари годинава, јавноста дозна дека лекарскиот тим за хируршки породувања во ОБГ е веќе комплетиран и функционален. н.з)

Сепак, општата слика дали е ова намалување на наталитетот предизвикана од пандемијата, или фактор на влијание има иселувањето на младите брачни парови од општината ќе покаже најголемата демографска операција на населението, а тоа е пописот најавен за април годинава.

 

Last modified on Среда, 20 Јануари 2021 - 22:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.