Априлски корона шок во Гевгелија: 7 починати за три дена

Вторник, 06 Април 2021

Во налетот на третиот корона бран во државата, Гевгелија не отстапува со своите неславни рекорди на корона заразени и починати.
Денеска е регистриран кобниот биланс за дајца пациенти од Гевгелија (на возраст од 74 и 64 години) со дијагноза ковид-19.
Ова е трет априлски ден по ред како Гевгелија губи свои ѓители како последица на коронаинфицираоста и настанатите компликации во организмот. Вчера бележевме три ковид жртви, завчера две, денес уште две. Ова е црна ковид недела за Гевгелија.

Најновиот извештај на Институтот за јавно здравје од Скопје укажува дека короната е уште меѓу нас и продолжува да се шири меѓу граѓаните. Денеска има регистрирано 28 новозаразени жители на општина Гевгелија и 4 од општина Богданци, (вкупно 32 во регионот на ЦЈЗ Гевгелија).
На страната на оздравените преминаа 14 досега позитивни пациенти од општина Гевгелија и 1 од општина Богданци (вкупно 15 во регионот на ЦЈЗ).

Моменталниот корона статус на ативни лица на ковид-19 е следен:
- Гевгелија во моментот има 393 активни лица на ковид 19 (од 1.943 вкупно заразени до сега, 1.497 се оздравени, а 53-ца имале смртен исход од средбата со короната во своето тело);
- Богданци има 72 позитивни и активни на коронавирусот во моментот (од 429 до сега заразени од корона 349 оздравеле, а 8-мина починале како резултат на компликации настанати од короната во рганизамот);
- Дојран е веќе неколку денови со непроменета состојба и 15 активни на ковид-19 (кумулативниот корона статус во оваа општина е 118 вкупно заразени до сега, 99 оздравени и 4 ковид жртви).

На ниво на држава денеска од направени анализи на 4.555 тестови за корона утврдени се 1.259 новоинфицирани лица, 751 оздравени и 45 починати лица. Остануваат активни на корона вкупно 21.265 лица во државата. Во болнички услови сместени се 1.734 ковид заболени пациенти.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.