Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Пица мафини со сирење

Четврток, 16 Јануари 2020

Предлог за појадок или пладневна закуска - вкусни, топли, дома подготвени пица мафини со сирење, шунка и зеленчук. За подготовка ви требаат следните состојки:

115 грама брашно
3/4 лажичка прашок за печиво
180 мл млеко
1 јајце
150 грама мешани сирења (моцарела, пармезан, гауда, или некои други кои ги имате)
120 грама салама или шунка, исечкана на коцки
2 лажици магдонос
250 мл ајвар

Подготовка: Во соодветен сад ставете брашно, јајце, сирењата, сечканата шунка, печиво, црн пипер, млеко и магдонос. Се’ убаво измешајте.
Калапите за мафини намачкајте ги со масло (со четка), па со лажичка ставајте од смесата. Калапите не ги полнете повеќе од 2/3 во висина зошто смесата ќе нарасне при печењето.
Печете во рерна загреана на 200 степени, 15 до 20 минути.

Печените пица мафини извадете ги од рерната, оставете малку во калапот да се изладат. Служете ги топли, или ладни, со ајвар или кисело млеко.
Добар апетит!


Last modified on Четврток, 16 Јануари 2020 - 02:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.