Полнети модри патлиџани

Недела, 09 Август 2020

Модриот патлиџан, или црн патлиџан, како што го нарекуваат жителите на југот е честа намирница во домаќинствата. Испржен, испечен, како летна салата со лукче. Традиоционално е присутен на трпезата и е лесен за варење, ги храни коските и мозокот, добро влијае на срцето, а богатството од состојки кои ги содржи се одлична превенција од анемија, велат стручњаците.
Вкусот Ви е познат, но ви предлагаме да вкусите нов рецепт, полнети модри патлиџани со шампињони и кашкавал.

Потребни состојки:
- 4 модри патлиџани
- 400 грама сечкани шампињон- мала чаша бело вино
- 2 лажици доматно пире
- 200 грама рендан кашкавал
- лук
- магданос
- 3-4 лаици маслиново масло
- сол
- бибер

Подготовка:
Се мијат модрите патлиџани, се сечат чушките, а се пресекуваат по целата нивна должина. Не се лупат. Се издлабнува средината од плодот на патлиџанот и се сецка на коцки.
Исецканите парчиња модар патлиџан од средината на плодот се пропржуват во тава, потоа се додаваат шампињоните, лукот. Пропрженото се полева да се динста со додавање на виното и зелениот исецкан магдонос.
Се додава маслиново масло, доматно пире и наведените зачини, по вкус.
Со оваа состојка се полнат издлабнатите патлиџани. Се стават во огноотпорен сад, или тавче за печење, и се печат во загреана рерна.
Пред крај од печењето се наросува ренданиот кашкавал.
За декорација може да поставите исечена кришка сирење и парче црвен патлиџан што ќе му додаде колорит на јадењето.

Добар апетит.


Last modified on Недела, 09 Август 2020 - 15:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.