Палачинки со тиквичка

Петок, 25 Септември 2020

Во сезонската понуда се' уште се акуелни тиквичките.

Овој плод содржи многу мала количина коларии (17 калории на 100 грама) и затоа се препорачува во диети за слабеење. Освен тоа, тиквицата е природен диуретик, па во народната медицини се користи за исфрлување на вишокот течности од организмот, а се верува и дека го намалуваат холестеролот и ја прочистуваат крвта. Меѓу другите познати својства на тиквата е што ја подобрува и концентрацијата. Содржи значајни количини на витаминот Ц, што е најкорисен витамин за нашиот метаболизам и оджување на имунолошкиот систем.

Знаејки го сето ова, а и желбата да пробате нешто ново во вашата кујна, ви предлагаме да испробате нов рецепт за вашето семејство - „солени палачински од тиквици“.

Потребни состојки:

- 1 тиквичка
- 3 јајца
- 350 мл млеко
- 100 мл газирана вода
- 50 гр путер
- 250 гр брашно
- Сол и бибер

Начин на подготовка:
Излупете ја тиквичката и изрендајте ја. Посолете ја и оставете ја да отстои околу 20 минути, а потоа исцедете ја. Изматете ги јајцата во длабок сад и посолете. Може да додадете и други зачини по ваша желба.

Додадете брашно, млеко и газирана вода за да направите смеса за палачинки. Смесата треба да биде малку погуста. Ставете ја тиквичката во смесата и промешајте. Испржете ги палачинките, една по една, од двете страни.

Може да ги послужите со павлака, или да ги наполните со мелено месо па да ги запечете малку во рерна.  Верувајте и децата ќе сакаат да ги вкусат солените палачинки.

Добар апетит!

 

"""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Петок, 25 Септември 2020 - 02:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.