Бамларник

Недела, 04 Октомври 2020

Ориентален рецепт за подготовка на риба со сезонскиот зеленчук - вкусните бамли и незаменливите домати присутни во секој медитерански рецепт.
Ова несекојдневнo, а лесно за подготовка јадење го опиша за свој омилен рецепт кој често го подготвува, наречен „Бамларник“ турската актерка која во серијата „Сулејман Величествениот“ ја играше првата сопруга на султанот.

Потребни состојки:
- 1/2 кг бамија
- 4 големи домати
- 1 главици кромид
- 2 чешњиња лук
- 800 гр.сардини
- китка магдонос
- црн пипер и сол по вкус
- маслиново масло
- 1 дц бело вино

Сардините се подредуваат во намрсено тавче со маслинов зејтин и се посолуваат. Над нив се стават исчистените и измиени бамли, (цели плодови, или на парчиња ако се поголеми). Кромидот исецкан на коцки и чешњињата лук се ставаат помеѓу бамјите. Врз нив се ставаат доматите претходно исецкани на мали коцки. Над се' одозгора се расејува ситно исецканиот магдонос. Сета смеса се попркува со маслиново масло. Се полева со бело вино и се става да се пече во загреана рерна на 200 степени.

После 40 минути ќе имате вкусно јадење од ориенталната кујна на султановата сопруга.
Добар апетит.


Last modified on Недела, 04 Октомври 2020 - 13:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.