Топ Новости >

Бамија - чудните прсти на природата

  • Среда, Окт 21 2015

{flike}


Ако сте ја избегнувале во исхраната, еве неколку карактеристики за овој плод кој има и своја лековита страна при конзумирањето.
Најпрво лековитоста се покажува со одржувањето на нормалното ниво на холестерол во крвта, создавање добро варење и стабилизирање на шеќерот во крвта. Ја подмладува кожата, ја поттикнува регенерацијата на нејзините ткива.

Бамја (Abelmoschus есцулентус), еден од најстарите продукти на здрава храна што во голем обем се враќа во менијата не само домашните туку и многу кујни од областа на угостителството. Позната е уште од пред триипол милениуми, особено во времето на фраонскиот Египет. Некои модерни „фаст фуд“ потрошувачи можеби и не знаат како изгледа, ниту каков е нејзиниот вкус, за што е корисна во организмот, а ја нарекуваат „Прстите на Богородица“.
За своите извонредни ефекти на мазност и затегнатоста на кожата знаеше и Клеопатра и античките записи покажуваат дека во долината на Нил се одгледувала бамјата со векови, дури и пред Христос. Заради своите афродизијчките својства бамијата била омилен избор за јадење на беговите, за што најдобро сведочи Беговата чорба и бајрамската бамија.

Ова повеќегодишно растение од слезово семејство, расте до еден метар во височина. Постојат плодот на брановидни издолжена форма која е лесно сварлива, сочни, со пријатен вкус. За приготвување на храна се користат само младите незрели плодови, кои при готвењето се распаѓаат ослободувајќи многу мали семенки, многу богата со протеини и масти.

За да може да биде на маса во текот на годината млади бамја се суши, нанижана на конец. Модерните домакинќи ја мијат и замрзнуват во мали пакетчиња, по потреба.

Бамјата е богата со растителни влакна, важни за одржување на нормално ниво на холестерол во крвта, добро варење и го стабилизира шеќерот во крвта.

Таа исто така содржи многу минерали и витамини, особено од Б група (најмногу Б1 и Б2 и Б6) кои се важни за одржување на безбедна и здрава бременост. Производство на фолна киселина ги спречува дефекти при раѓањето и помага на плодот да расте и се развива нормално.

Витамин Ц, кој исто така го има во завидна количини го спречува развојот на дијабетес, и ги ублажува симптомите доколку болеста се манифестира. Ефикасен е во случај на астма и други респираторни проблеми. Витамин Ц од бамјата, исто така, ја подмладување на кожата, ја промовира раст и регенерација на ткивата и на тој начин го подобрува производството на колаген.

Таа исто така содржи полисахариди кои имаат стимулирачки ефект врз телото и крвта, а со тоа, доведе до подобра функцијата на мозокот, меморијата и когнитивните способности.

Бајат е богата и со голем број на антиоксиданси, од кои пособено е важен „рутин“ бидејќи придонесува за цврстината на малите крвни садови, како и „кверцетин“ што ги одржува дишните патишта, бидејќи помага во елиминирањето на слузот.

Официјален студии потврдиле дека редовното консумирање на бамја го намалува ризикот од болести на бубрезите, особено предизвиканите од дијабет. Бидејќи е пребогата со диетални влакна, го подобрува здравјето на дебелото црево, но исто така и на целата територија на дигестивниот тракт. Важен придружник е и витамин А кој придонесува за зачувување на здравјето на целата слузницата на овие органи, како и нивно нормално функционирање.

МАСКА

Од бамја може да се направи извонредна маска за лицето. Грст зеленчук бамија (количината одредете ја сами) се варат во вода додека не омекнат во целост, потоа се гмечат да се добие смеса како пире, се остава да се излади и се нанесува на лицето. Ваквиот третман трае пет минути. Потоа лицето се мие. Добро упатените корисници на овој рецепт, тврдат дека ефектот од маската и бамјините својства се видиви веднаш на лицето.
Пробајте, вкусете, направете маска и уживајте во здравите навики со бамјата.

 


Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

Поради промена на времето зголемен е бројот на повици на Брзата помош во Гевгелија

Повеќе

Нова лабораторија на „Ројал Медика“ отворена во Гевгелија

Десет годишниот професионален растеж на поликлиника „РОЈАЛ МЕДИКА“ од Богданци продолжува со отварањето на нова лабораторија за биохемиска  анализа во Гевгелија

Повеќе

Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

Природен лек против алергија

Со билка која расте слободно во природата, дури и во дворовите

Повеќе

Училница - Sit down comedy

Дејан Малзарков на сцената на Народниот театар во Гевгелија

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.