Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Сусам салата за две минути

Петок, 14 Март 2014

Брз рецепт за ненајавени гости, или едноставно за ваше уживање кога ќе ви се посака

Ако ви се најават ненадејни гости за дружба со мезе, не се вознемирувајте за времето. Еве ви рецепт кој ќе биде готов за две минути, па ќе имате време и да се подготвите, и да подсредите по дома.

Сусам салатата е долична како мезе, предјадење, или намаз, а се подготвува со тавка леснотија што и помладите во семејството ќе можат да ви помогнат.

Потребни состојки:
-  100g сусам,
- 250g шунка,
- 200 гр кашкавал,
- 400 грама кисела павлака

Подготовка:
Најпрво во тавче без масло, се пропржува сусамот додека не зарумени.
Претходно изрендајте ја шунката и кашкавалот, секој во посебен сад.
Пропржениот сусам се става во поголем сад каде ќе ги додадете сите останати состојќи: ренданата шунка, кашкавалот и павлаката и се’ добро се промешува. Потоа се остава смесата во фрижидер да се излади.

Оваа е лесна и едноставна салата, која нема сезонски рок, бидејќи артиклите за подготовка ги има во секое време. Само треба да имате полн фрижидер за вакви изнанадувања, за гостински најави, или напад на гурмански третман во домашно издание.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.