Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Компир салата со презла и краставици

Сабота, 03 Мај 2014

Диетални, ниско калорични, со крцкава надворешност, а меки компири во внатрешноста

Еве една лесна закуска после празничните трпези. Ако сакате да се одморите од тешки готвења, Ви предлагаме лесен вегетаријански оброк кој ќе Ве засити, а енергетски доволно ќе го закрепне Вашиот организам.

За подготовка на компир салатата со презла и краставица ќе Ви бидат потребни следните артикли:
- 1,5 кг компири
- 200 грама презла
- малку кари
- сол и црн пипер
- сушен кромид (го има пакуван по маркетите)
- малку копар (ќе го најдете на пазарче), или ако не употребете магданос
- 4 чешниња лук
- 2 краставици нелупени
- маслиново масло и балсамико оцет (или каков имате).

Начин на подготовка:

Најпрво ги лупите компирите и ги сечкате на четвртинки, по еден засек долж и попреку. Ги ставате парчињата во тенџере каде додавате сол, кари и црн бибер и тајната состојка на овој рецепт сушен и мелен кромид. Залевате со малку маслиново масло и промешувате.

Следното што треба да го направите е секоја четвртина да ја провалкате во презла и ја редите во тавче за печење, со врвовите нагоре.
Додавате 4 чешниња лук, само згмечени, колку да се добие арома во тавата за печење.

Претходно сте ја подгреале рерната на 200 степени и го ставате плехот со компирчињата да се печат околу 40 минути.

Во меѓувреме, земете 2 краставици, се мијат добро, бидејќи се користат нелупени. Ги сечете по должина, а со лажичка се вади средниот, мекиот дел од краставицата. Се сечат помали парченца кои имаат форма на полумесечинки. Краставицата се става во длабок сад каде се зачинува со малку копар, сол и црн пипер. Се додава и малку маслиново масло и балсамико оцет.

Пробајте, нема да можете да им одолеете на компирчињата и богатата арома од додатоците.

 

Last modified on Сабота, 03 Мај 2014 - 03:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.