Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Успеси на Фондацијата Аполонија во 2013 година

Петок, 24 Јануари 2014

Крајот на годината е секогаш прилика да се сумираат резултатите од своето работење. Во својот годишен извештај Фондацијата „Аполонија“ ги сумира остварувањата во општествено полезните активности за заедницата, како на полето на хуманоста, културата, спортот и други активности поддржани од Фондацијата

Крајот на годината е секогаш прилика да се сумираат резултатите од своето работење. Во својот годишен извештај Фондацијата „Аполонија“ ги сумира остварувањата во општествено полезните активности за заедницата, како на полето на хуманоста, културата, спортот и други активности поддржани од Фондацијата.

Водејќи се од верувањето дека квалитетот на животот се подобрува преку учеството во сите видови уметности, во 2013 година Фондација „Аполонија“ поддржа целосна програма на културни настани во Гевгелија: Организирање на 12-та традиционална меѓународна ликовна колонија АПОЛОНИЈА 2013, во која учествуваа ликовни дејци од Македонија, Србија и Бугарија; меѓународна ликовна колонија „Остен“ - Светска галерија на цртеж - биенале на наградени автори; Целосна организација на културната манифестација “Гевгелиски музички моменти 2013” со изведба на 13 концерти на класична музика - поддржано од Министесртвото за кутура; успешно организирање на 6 ликовни изложби во хотелот „Аполонија“; По трет пат домаќин и спонзор на тридневен меѓународен натпревар за млади пијанисти од Европа “Гевгелија 2013“; Домаќин на традиционалната туристичко-гастрономска изложба на алтернативни форми за развој на туризмот, во организација на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип; Организирање на две културни манифестации и две промоции на книги; Дадена донација за печатење на две книги; Дадена донација за хорот „Гортинија“ од Гевгелија.

Од областа заштита на човековата околина, покрај континуираното спроведување на програмата за образование на деца „Ден со природата“ во 2013, со еко одборите на основните училишта во Гевгелија, беше организирано и Еко Дефиле со мото „Наша планета, наша иднина“. Исто така беше одржана втората годишна конференција за управување со отпад, заедно со НВО “Ајде Македонија“ и Работната група на Мировниот Корпус за животна средина. Од обласата здравство продолживме во крводарителските акции два пати годишно во склоп на
проектот „Аполонија - Ден на крводарување“.

Од областа образование имавме креативни работилници со деца; започнавме соработка со ЗЕДМ „Сложувалка“; организирање на бесплатни часови за конверзација на Англиски Јазик.
Како дел од програмата „Дејвид ВанДерВеге - социјализација на децата со посебни потреби“, Фондацијата Аполонија во 2013 година работеше напоредно на повеќе активности, вклучувајќи: работа со децата низ сензорна интеграција во Сензорната соба во ООУ „Владо Кантарџиев“; вклучување на децата со посебни потреби заедно со деца со типичен развој во проектот „Ден со природата“; средби со родители, состаноци и консултации со стручните луѓе и
институции кои работат со деца со посебни потреби; подготовка на апликации за грантови и проекти за проширување на оваа програма.

Добиени два гранта од странски донатори: 1.000 долари од Американската организација „Пријатели на Македонија“ за арт терапија со глина за деца со посебни потреби и 2.930 долари од USAID - SPA програмата за подршка на мали проекти достапни преку волонтерите на Мировниот Корпус, за волонтерски центар за млади во Гевгелија. За да ја поттикнеме вклученоста на локалното население во проектите на Фондацијата организиравме и два поголеми добротворни настани, кои се одржаа пред најголемите христијански празници од кои собравме финансиски средства во износ од 44.871 денари - уплатени на наменската сметка за проектот „Дејвид ВанДерВеге“ и кои ќе бидат наменети за потребите на децата со посебни потреби во Гевгелија.

 

Last modified on Петок, 24 Јануари 2014 - 02:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.