Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

„Ова не е крај“ - книга и видео за Тоше Проески

Петок, 24 Јануари 2014

На денот на неговото ражање, 25 јануари ќе се промовира книгата во која се опфатени сегменти од животот на македонската музичка легенда од неговото раѓање и блескава кариера

 

На 25 јануари денот на раѓањето на Тоше Проески ќе се промовира книгата „Ова не е крај“ во која се опфатени сегменти од животот на македонската музичка легенда од неговото раѓање и блескава кариера.

Сеќавања за него споделуваат членовите на најблиското семејство, сестрата Дора, зетот Славен Ристески, внукот Кристијан. Интересни случки од детството откриваат и неговите другари.

Автор на книгата „Ова не е крај„ е Соња Алексоска Неделковска, а истата ќе биде промовирна во 13:00 часот во хотелот „Александар палас“, нејзин издавач е Фондација Тоше Проески.

Воедно утре ќе се промовира и спотот за темата „Жао ми је“ на македонската музичка легенда Тоше Проески. Во видеото кое е снимено во едно од студијата во Бугарија, е опишана љубовна приказна меѓу двајца млади, а во него Проески се појавува во облека од античко време.

„Повеќе пати нагласивмe дека Тоше остави големо музичко наследство. Бидејќи фондацијата која се грижи за неговото дело и лик има своја агенда со повеќе активности планирани за секоја година, овојпат одлучивме пред публиката да го претставиме спотот за темата „Жао ми је“. Спотот ќе биде претставен во јавноста за време на промоцијата на книгата „Ова не е крај“, илустрирана биографија за Тоше Проески“, соопшти Фондацијата „Тоше Проески“.

Last modified on Сабота, 25 Јануари 2014 - 20:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.