Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Вечер на француското културно наследство во Кинотека

Среда, 29 Јануари 2014

Кинотеката на Македонија и Францускот институт во Скопје, утре (четвтрок, 30 јануари 2014 година) во 20:00 часот, во Кинотеката, организираат вечер посветена на француското филмско наследство 

Во рамките на настанот ќе биде претставен Францускиот филмски фонд од страна на г-дин Ерик Лероа, почесен гостин на Кинотеката на Македонија и Претседател на Меѓуродната федерација на филмски архиви (FIAF).
Потоа следи проекција на обновената верзија на култниот француски филм „Армија на стравот“ на Жан-Пјер Мелвил (1969),со Лино Вентура и Симон Сињоре.

Филмот говори за активностите и тешкиот живот на членовите на францускиот Отпор под германска окупација. Филип Гербие, член на Отпорот, е поткажан од предавник и потоа уапсен. Тој успева да избега, потоа следува одмаздата…


Жан-Пјер Мелвил е еден од идолите на припадниците на „Новиот бран“.
Жанрот кој, покрај криминалистичкиот, најмногу му лежеше на овој извонредно успешен режисер, е воената драма, какво што е филмското остарување „Армија на стравот“.
Превод на македонски јазик. Влез слободен.


Настанот ќе го отворат Н.Е. г-ѓа Лоранс Оер, Амбасадор на Франција, и г-ѓа Мими Ѓоргоска-Илиевска, Директор на Кинотеката на Македонија.

Last modified on Четврток, 30 Јануари 2014 - 04:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.