Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

Смоквијада 2018

Четврток, 23 Август 2018

Без тепсии за варење слатко пред публиката и жирито и на нова локација, се новитетите на годинашната 12-та по ред манифестација „Смоквијада 2018“

 

Без тепсии за варење слатко пред публиката и жирито и на нова локација, се новитетите на годинашната 12-та по ред манифестација „Смоквијада 2018“

Нови правила за учество - секој заинтересиран да приготви слатко од зрели смокви во домашни услови и на денот на одржувањето на манифестацијата, 1 септември (сабота) да го достави на оценување кај организаторот, ја укинуваат досегашната слика на запалени ќумбиња и зовриени тепсии со вода на ракометното игралиште во Гевгелија.
Новата локалција на одржување е просторот на стариот градски пазар, во централното градско подрачје на Гевгелија.

Освен дегустацијата на смокви, слатко од смокви од локалните преработувачки капацитети, производи и колачи од ова јужно овошје од угостителските објекти во општината, организаторите подготвуваат и забавна програма на која ќе настапат групата Љубојна и ансамблот „Бојмија“.

Покровител на манифестацијата е Општина Гевгелија. Организатор на настанот е Здружението на граѓани „ТЕРА“ кои за најуспешните, домаќинствата кои подготвиле највкусни слатка, (по боја, густина и арома) обезбеди и награден фонд од 30.000 денари кој се распоредува на следниот начин: 15.000 за првонаградениот, 10.000 за второто место и 5.000 денари за третопласираниот.

Ако имате квалитетен домашен продукт, слатко од зрели смокви, можете да понесете една тегла за учество и сабота на 1 септември да бидете дел од традиционалниот гастрономско-забавен фестивал „Смоквијада 2018“.

Last modified on Четврток, 23 Август 2018 - 12:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.