Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

БОШ 10 Летувалиште - Втор ден

Недела, 26 Август 2018

Шест настани во вториот алтернативен фестиваш БОШ во Гевгелија

 

 

Саботата, на вториот ден од фестивалската програма на годинашното јубилејно 10-то издание на алтернативниот фестивал БОШ во Гевгелија донесе на сценските простори шест настани.

Работилницата за перформативно цртање „Ако умрам ил загинам“ - 2 ден, изложба на слики од шестмина берлински уметници и деветмина македонски, во рамките на фестивалот СловоКулт::литерАРТура::, изложбата „Абракадабра“ на шведската уметничка Ана Ехртемарк во галеријата „Амам“, филмскипроекции од македонски автори на сцената на Народниот, музичките концертни настапи на бендови и ДЏи од Србија и МАкедонија. Неизоставо во претпладневниот дел од програмата е и „BOSH Reshargeable“ - излетничко дружење на фестивалците на Сифулајка. 

Уметничкуте изложбени постави беа посетени од гевгелиската публика,а во филмскиот дел беа прикажани филмовите: „Ќе дојдат децата“ од Ана Јакимска, „Долорес“ од Радован Петровиќ, „Долу од рајот“ од Саша Станишиќ и „Амби“ од Марија Апчевска.

Музичкото дружење на отворената сцена пред Народниот театар беше доверено на Iva&the toy Geogre (Србија) - проект на Ива Станковиќ, музичар и продуцент во Рим, инаку родена во Белград. Новиот звук што таа го презентираше пред гевгеличани беше сплет од вокални ефекти, синтисајзери, акустични и дигитални перкусии со егзотични балкански и арапски звуци, некои со дури измислени зборови од Ива заради ефектоста на звукот.
Straight Jackin (Србија), е рапкор група формирана во 1994 година во Санкт Петерсбург, а годинава со концертот во Гевгелија ја слават 25 годишнината од формирање на бендот.
Завршница на музичкиот дел беше резервирано за DJ Denny Trajkov.


 


 

Last modified on Недела, 26 Август 2018 - 21:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.