Комедија „Вдовицата се мажи“

Вторник, 06 Ноември 2018

Со гостување на претставата од Велешкиот театар утревечер завршуваат 7-мо ноемвриските одбележувања во Гевгелија

 

 

Со гостување на претставата од Велешкиот театар утревечер завршуваат 7-мо ноемвриските одбележувања во Гевгелија

Комедијата „Вдовицата се мажи“ е работена според делото „Мечка“ на рускиот писател А.П. Чехов во режија и адаптација на Младен Крстевски. Таа е адаптација на едночинката „Мечка“ напишана од Чехов во 1888 година. Истата изобилува со брзи дијалози, силни емоции, “хаотични” аргументи и ненадејни пресврти.
Претставата „Вдовицата се мажи“ на комичен и атрактивен начин за гледање ја следи приказната за вдовицата Попова, која седум месеци е во траур по смртта на сопругот и одбива да излезе од имотот и да прима посети. Комуницира единствено и само со нејзиниот лакеј Лука и вработените на имотот. Кај неа ненадејно доаѓа Смирноф, артилериски поручник во оставка и кредитор кој си ги бара назад парите кои му ги должи покојниот сопруг на Попова.

„Вдовицата се мажи“ е уметнички приказ на едноставната комплексност на човековата природа, за тенката граница помеѓу омразата и страста, за човекот кој честопати знае да биде чуден, а прекрасен и туѓ на себе.

Во претставата настапуваат актерите Марина Поп-Панкова како Попова, Васил Зафирчев како Смирноф и Младен Крстевски како Лука. Сценографијата за претставата е на Филип Коруновски, костимите се на Катерина Чукниева, а изборот на музиката е на Снежана Митова.

Претставата речиси една година е на репертоарот на Велешкиот театар, а има и меѓународни гостувања во странство.

Утревечер, среда, 7-ми Ноември со почеток за 20 часот во Народниот тататар во Гевгелија претставата е културен дар за гевгелиската публика по повод Денот на општината. Влезот е слободен.

 

Last modified on Вторник, 06 Ноември 2018 - 17:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.