Топ Новости

Гевгелискиот писател Марковски со свое литературно претставување во Бугарија

Понеделник, 20 Мај 2019

Младиот, а веќе докажан гевгелиски литературен деец Стефан Марковски минатата недела гостуваше на манифестацијата „Ноќ на литературата“ во Софија како еден од двајцата странски книжевници, гости на манифестацијата.
Стефан освен свое претставување со богатиот литературен опус за своите 29 години старост, имаше и читање пред следбениците на манифестацијата, студенти по литература во галеријата-книжарница "Софија прес".
Во читателското т.н. гнездо на Северна Македонија тој прочитал извадок од својот психолошки роман "Еретички писма", кои откриваат скриени катчиња на човечката душа. Неговото гостување и книжевно претставување во Бурарија е дел од соработката со Македонскиот културно-информативен центар и Република Бугарија.
Интересот на бугарските литературни вљубеници за средба со македонскиот и гевгелиски писател беше одбележан со средба за автограми во приемната сала во Национален студентски дом. Освен во Софија, Стефан гостуваше и во Пештера на два настани, во читалната „Развитие 1873“ и уште една средба со читатели во Уметничката галерија во градот Пештера.

Вториот странски писател, гостин на „Ноќ на литературата“ во Софија е данскиот писател Педер Фредерик Јенсен, автор на „Данските железници“, кој исто така имаше јавното читање на наратив од неговата збирка, но во посебен турнус и т.н. данско литературно гнездо.

Бугарските медиуми и портали ја објавија веста за гостувањето на македонскиот писател заедно со неговата обемна творечка креатива.

Гевгелија, како роден град на ова успешно момче кое се' повеќе го пробива патот и со меѓународни гостувања и награди може со гордост да ја сподели оваа инфомација од бугарските медиуми:


Стефан Марковски (роден во гр. Гевгелија пред 1990 година) е современ писател, филозоф, драматург и киносценарист. Дипломирал на Општа и модерна книжевност по филолошки, а потоа и филозофија на Филозофскиот факултет при Универзитетот во Скопје. Тој исто така е специјализиран за филмски и телевизиски скрипти на Факултетот за драмски уметности. Марковски пишува сценарија за кратки и долги филмови. Автор е на бројни есеи, статии и дела од областа на теоретската лингвистика и филозофија. Предава во средното училиште Џозеф Јосифовски во неговиот роден град. Тој исто така учи и во лабораторија за креативно пишување. Член е на Друштвото на писателите на Македонија, Македонскиот центар на Интернационалниот театарски институт и други креативни здруженија.

Главен и одговорен уредник на најстарото македонско книжевно списание "Суверенитет".
Неговата креативност е забележана во изданијата:
• "Еднонасочен" (роман, 2009);
• "Аперион" (поезија, 2010);
• "Некои сеќавања за тоа безвременост" (поезија, 2010);
• "Хиерархиска еволуција на свеста" (психологија и филозофија, 2012);
• "Мета (де) конструкција и заедничка филозофија" (филозофија, 2012);
• "Среќата е глагол" (Психологија и филозофија, 2013);
• "Продавачот на ветар и магла" и други приказни "(приказни и драми, 2015);
• "Во Номина" (поезија, 2016);
• "Смртта доаѓа со смеа" (приказни, 2017);
• "На патеката на белиот грифин" (поезија, 2018);
• "Писма со ереси или наоѓање на небесата што блескаат во црвено" (роман, 2018) - преведени на бугарски јазик
Награди:
• "Петре М. Андреевски" за роман (2009);
• Втора награда на Македонската академија на науките и уметностите - за наратив (2008);
• "Бели чаши" за книгата Поезија (2016);
• "Красте Чапмански" за збирка приказни (2017),
• Награда "Книга на годината" на Хрватското книжевно друштво за Книгата за превод на годината (2017);
• "Македонска книжевна авангарда" за збирка приказни (2015);
• 7-ти ноември на Општина Гевгели (2014).

Да му посакаме понатамошен успех на ова плодотворно и забележително момче кое има уште многу што да напише за читателската публика кај нас и за земјите кои сакаат да ги читат и преведуваат неговите дела.

 

Last modified on Понеделник, 20 Мај 2019 - 17:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.