Топ Новости

Гевгелискиот ансамбл „Бојмија“ во Тумбарк, Полска

Четврток, 06 Јуни 2019

Детската и младинската група на гевгелискиот ансамбл „Бојмија“ од Гевгелија викендов оствари меѓународно гостување во градот Тумбарк, во Полска.

Гостувањето беше по повод одбележувањето на 20-годишнината од здружението „Прзистан“ („Przystań“) кое потекнува од овој полски град. Настапот на гостите од Македонија беше проследен од тамошната публика, но и медиумски одбележан од тамошните локални и национални медиуми. Така, до нас пристигна и објавата на порталот Limanova.in од Полска кој го оцени настапот на гевгелиските изведувачи како одлична танцова претстава.

- „Енергичните јужни ритми зрачеа со ритмика и движења на кои бројната публика веднаш се приклучи со аплауз кон ритмичките мелодии. Настапот на танчерите и танчерки беше споделено со публиката која освен со играта и ритмиката беше привлечена и од прекрасни костуми богато украсени со везови и шарени материјали“, пишува полскиот портал Limanova.in.

- „Топлата ритмичка игра на гостите од југот на Европа ние го третираме не само како покана, туку и еден вид загревање, особено по неделни дождови. Можеби овие ритми ќе го подобрат времето и ќе го остават сонцето да остане подолго“ - коментираа дел од учесниците на фестивалот во полскиот град Тумбарк.

Освен со играта гевгелиска „Бојмија“ беше претставена и со своите активности. Формирани се во 2004 година во Гевгелија. Во моментот имаат 120 уметници на возраст од 10 до 25 години. Основната задача на групата "Бојмија" е регионално образование преку танц, музика и пеење. Оваа формација е една од најголемите уметнички форми во Македонија, нејзините членови успешно се настапуваат како дома, така и во земји од регионот, како: Италија, Белгија, Франција, Турција, Србија и Хрватска. Програмата на групата ги вклучува најпопуларните песни и игри од јужниот дел на Вардар. Таа е една од најбогатите во традициите и обичаите од регионите на Македонија.
Годинава „Бојмија“ полни 15 години од своето постоење, па сите гостувања и одбечежувања се потврда на јубилејните остварувања до сега.


 

Last modified on Четврток, 06 Јуни 2019 - 04:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.