Гевгелискиот ансамбл „Бојмија“ во Тумбарк, Полска

Четврток, 06 Јуни 2019

Детската и младинската група на гевгелискиот ансамбл „Бојмија“ од Гевгелија викендов оствари меѓународно гостување во градот Тумбарк, во Полска.

Гостувањето беше по повод одбележувањето на 20-годишнината од здружението „Прзистан“ („Przystań“) кое потекнува од овој полски град. Настапот на гостите од Македонија беше проследен од тамошната публика, но и медиумски одбележан од тамошните локални и национални медиуми. Така, до нас пристигна и објавата на порталот Limanova.in од Полска кој го оцени настапот на гевгелиските изведувачи како одлична танцова претстава.

- „Енергичните јужни ритми зрачеа со ритмика и движења на кои бројната публика веднаш се приклучи со аплауз кон ритмичките мелодии. Настапот на танчерите и танчерки беше споделено со публиката која освен со играта и ритмиката беше привлечена и од прекрасни костуми богато украсени со везови и шарени материјали“, пишува полскиот портал Limanova.in.

- „Топлата ритмичка игра на гостите од југот на Европа ние го третираме не само како покана, туку и еден вид загревање, особено по неделни дождови. Можеби овие ритми ќе го подобрат времето и ќе го остават сонцето да остане подолго“ - коментираа дел од учесниците на фестивалот во полскиот град Тумбарк.

Освен со играта гевгелиска „Бојмија“ беше претставена и со своите активности. Формирани се во 2004 година во Гевгелија. Во моментот имаат 120 уметници на возраст од 10 до 25 години. Основната задача на групата "Бојмија" е регионално образование преку танц, музика и пеење. Оваа формација е една од најголемите уметнички форми во Македонија, нејзините членови успешно се настапуваат како дома, така и во земји од регионот, како: Италија, Белгија, Франција, Турција, Србија и Хрватска. Програмата на групата ги вклучува најпопуларните песни и игри од јужниот дел на Вардар. Таа е една од најбогатите во традициите и обичаите од регионите на Македонија.
Годинава „Бојмија“ полни 15 години од своето постоење, па сите гостувања и одбечежувања се потврда на јубилејните остварувања до сега.


 

Last modified on Четврток, 06 Јуни 2019 - 04:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шест добитници на 7-мо Ноемвриски награди за 2019, Александар Попов постхумно

Една награда за животно дело, две Златни плакети и три Сребрени плаќети е

Повеќе

МВР: Сузбиена организирана криминална група во криумчарење мигранти

Жители на Богородица, Ново Конско, Јосифово, Богданци, Селемлија, Марвинци

Повеќе

Фирми, граѓани, судии, адвокати од Гевгелија на црната листа на УЈП

На најновата листа на должници кон Управата за јавни пригоди, објавена на ВЕБ

Повеќе

Информативниот туристички центар во Гевгелија ќе стане и наплатен пункт за

По десет години тапкање во место и затворени врати на туристичкиот информативен

Повеќе

Богданчанец во пијана состојба, речеси до смрт претепал пријател

Основното Јавно обвинителство во Велес донело наредба за поведување на кривична

Повеќе

Тајфун ја опустоши Јапонија - 40 настрадани, 20 реки се излеале за само 2 дена

Бројот на настрадани од тајфунот Хагиби во Јапонија нарасна на 40, додека

Повеќе

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.