Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Годишна изложба на дела од ликовната работилница за деца

Вторник, 18 Јуни 2019

Десетдневната летна ликовна работилница за деца која се изведуваше деновиве во просториите на Пионерскиот дом во Гевгелија утре финишира со групна годишна изложба на создадените дела од најмладите учесници на работилницата.

Работните сесии започнаа од 11 јуни и траеја се' до денеска секој работен ден од 10 до 12 часот, под професионалното око на уметникот Мирјана Масети.
Ги затекнавме денеска 20-та учесници на работилницата внесени во своите работни задачи, пред цртежите на кои работеа. Не беше важно колку е голем штафелајот, колку е мал листот за цртање, колку голема панделка имаат во косите, важна беше нивата посветеност во работата - наместо вообичаеното време за крајот на работилницата до 12 часот малите уметници денеска и после 12:30 ги доработуваа своите ликовни креации: сонцето, природата, цвеќињата, мрачната вселена... И, сите беа сериозно решени токму нивното дело утре да се најде на заедничката годишна изложба на локовната работилница за деца при Пионерскиот дом.

Ликовната работилница при Пионерскиот дом Гевгелија активно работи од декември 2015 година. Во текот на нејзиното работење забележуваме континуитет во работата што резултира со финални изложби на крајот од годишните квартали.

- „На оваа изложба се застапени детски цртежи од различни возрасти создадени во различни сликарски техники, се' со акцент на базично запознавање и совладување на ликовните елементи и принципи. Застапен е акварелот, температа, колажот, гвашот и неколку експериментални техники имајќи ја во предвид возраста на учесниците во изложбата“ вели менторот на работилницата уметникот Мирјана Крстева Масети.

Утре, четврток 19 јуни од 19 часот просторот на Пионерскиот дом е отворен за посетителите на годишната изложба на ликовните дела настанати од учесниците на ликовната работилница. Изложените трудови од детските раце таму ќе останат до крајот на месецот. Не заборавајте да ја посетите изложбата и да ги охрабрите овие настроени млади уметници.


Last modified on Вторник, 18 Јуни 2019 - 14:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес на СДСМ Гевгелија - Претседателот Видимче со порака до гласачите да

На 15 јули треба да гласаме за продолжување на сигурниот пат на напредокот што

Повеќе

Заев и Димитров во Миравци: „Сите правци водат во Миравци“

Миравчани горди што од своето место ќе го имаат новиот пратеник од редовите на

Повеќе

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.