Топ Новости

Штрумфета или страшило - Скулптура на Меланија Трамп стана потсмев во јавноста

Недела, 07 Јули 2019

Севница е родното место на Меланија Трамп, првата дама на САД. Горди поради својата најпозната сограѓанка тие деновиве и' поставија скулптура од дрво во природна големина со познатиот син фустан што го носеше за време на инаугурацијата на претседателот Доналд Трамп, нејзиниот сопруг, во 2017 година.

Скулптурата е проект на американскиот концептуален уметник Бред Дауни, а во нејзината природна големина беше изработена со моторна пила од локалниот занаетчија Алеш Зупевц. Но, наместо почести, новото обележје на градот Севница изнуди главно потсмев од јавноста, кои ја споредуваат со Штрумфета и страшило. Спомен скулптурата покрај синилото и контурите од лице, има кренато една рака горе во знак на поздрав, гест што го правеше Меланија кога ја отпоздравуваше публиката за време на инаугурацијата, а камерите ја ловеа со „намрштена“ фаца.

Малиот словенечки град Севница откако направи мед, вино, торта, салама, па дури и папучи во нејзина чест, сега ѝ крена и статуа на својата најпозната ќерка – првата дама на САД, Меланија Трамп, ама не се задоволни од резултатот и приемот од јаноста.

„Разбирам зошто луѓето мислат дека скулптурата не личи на неа. Јас мислам дека резултатот е апсолутно прекрасен“, изјави авторот на делото Дауни.

Тој вели дека го избрал локалниот мајсор Зупевц да ја направи скулптурата откако дознал дека е роден иста година и во иста болница како Меланија Трамп.

Астрологија, дрводелство и уметност... Кој да го разбере тој спој како израз на почести.


Last modified on Недела, 07 Јули 2019 - 11:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Палмер оптимист: САД се надеваат во октомври Македонија ќе добие датум од ЕУ

Соединетите Американски држави се надеваат дека Европскиот совет на 16 октомври

Повеќе

Почина музичарот Александар Попов (1933-2019)

Денеска попладне во 86-та година од животот почина познатиот музичар, музички

Повеќе

Бенефициите на поранешните претседатели на тапет кај ДКСК

Антикорупциска денеска побара „Да се раскине договорот за канцеларите на Иванов

Повеќе

Почна внатрешно уредување на реновираните блокови В и Г во студентскиот дом

Пред почетокот на студентската година, од Државниот студентски центар преку

Повеќе

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.