Топ Новости

Штрумфета или страшило - Скулптура на Меланија Трамп стана потсмев во јавноста

Недела, 07 Јули 2019

Севница е родното место на Меланија Трамп, првата дама на САД. Горди поради својата најпозната сограѓанка тие деновиве и' поставија скулптура од дрво во природна големина со познатиот син фустан што го носеше за време на инаугурацијата на претседателот Доналд Трамп, нејзиниот сопруг, во 2017 година.

Скулптурата е проект на американскиот концептуален уметник Бред Дауни, а во нејзината природна големина беше изработена со моторна пила од локалниот занаетчија Алеш Зупевц. Но, наместо почести, новото обележје на градот Севница изнуди главно потсмев од јавноста, кои ја споредуваат со Штрумфета и страшило. Спомен скулптурата покрај синилото и контурите од лице, има кренато една рака горе во знак на поздрав, гест што го правеше Меланија кога ја отпоздравуваше публиката за време на инаугурацијата, а камерите ја ловеа со „намрштена“ фаца.

Малиот словенечки град Севница откако направи мед, вино, торта, салама, па дури и папучи во нејзина чест, сега ѝ крена и статуа на својата најпозната ќерка – првата дама на САД, Меланија Трамп, ама не се задоволни од резултатот и приемот од јаноста.

„Разбирам зошто луѓето мислат дека скулптурата не личи на неа. Јас мислам дека резултатот е апсолутно прекрасен“, изјави авторот на делото Дауни.

Тој вели дека го избрал локалниот мајсор Зупевц да ја направи скулптурата откако дознал дека е роден иста година и во иста болница како Меланија Трамп.

Астрологија, дрводелство и уметност... Кој да го разбере тој спој како израз на почести.


Last modified on Недела, 07 Јули 2019 - 11:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Висока 62,17% излезност до 19 часот во Гевгелија

Гевгеличани ги рушат рекордите по број на излезност во својата општина на секој

Повеќе

Излезноста од 52,35% во Гевгелија до 17 часот, на ново на држава 38,78%

Општина Гевгелија продолжува со висока излезност и свест на своето гласачко

Повеќе

Излезноста во Гевгелија до 17 часот е 44%, а на ново на држава 38,78%

Општина Гевгелија продолжува со висока излезност и свест на своето гласачко

Повеќе

Во општина Гевгелија излезност од 34,63% до 13 часот

Во текот на денешниот ден за гласање на 10-те по ред Парламентарни избори во

Повеќе

Денес гласаа 179 болни лица во општина Гевгелија

Од вкупно пријавените 8.846 болни, хронично болни, изнемоштени и лица згрижени

Повеќе

Од утре на летување на државен трошок - Ваучерите за туризам стапуваат во

Туристичкото лето и капацитетите од понудата на домашните летни, бањски,

Повеќе

Тешко повреден 19 годишен мотоциклист од Гевгелија

Од денешниот билтен на евидентирани полициски извештаи за кои јавува МВР

Повеќе

Денес гласаат 697 лица во карантин и самоизолација, еден е од Гевгелија

Во трите дена за гласање определени за изјаснување на граѓаните на 10-те по ред

Повеќе

Прес на СДСМ Гевгелија - Претседателот Видимче со порака до гласачите да

На 15 јули треба да гласаме за продолжување на сигурниот пат на напредокот што

Повеќе

Заев и Димитров во Миравци: „Сите правци водат во Миравци“

Миравчани горди што од своето место ќе го имаат новиот пратеник од редовите на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.