Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Смоквијада со концерт на Хари Мата Хари во Гевгелија

Вторник, 30 Јули 2019

Евровизискиот претставник на Босна и Херцеговина за 2006 и балканска музичка ѕвезда со децениски стаж на сцената Хари Мата Хари годинава ќе гостува со свој концерт на манифестацијата „Смоквијада“ во Гевгелија.

Традиционалниот фестивал на смоквата годинава се одржува по 13-ти пат. Секогаш главно место на манифестацијата е варењето слатко од зрели смокви кое е посебен специјалитет на гевгелиските домаќинки. Ова е класика која останува, а новитет на програмската манифестација и збогатувањето на содржините со четиридневни настани, но и посебен музички концерт за посетителите на манифестацијата.

Хари Варошановиќ ќе настапи на 31 август на сцената која ќе биде поставена на Ракометното игралиште во Гевгелија, простор секогаш резервиран за настаните на гевгелиската „Смоквијада“.

Варењето слатко од смокви ќе се одржи еден ден порано на 30 август на истиот простор, во тревнатиот дел со ќумбиња на дрва што е дел од амбиенталната слика за овој сладок домашен кулинарски ритуал.
Почетокот на манифестацијата е на 29 август со организирана дегустација на производи од зрели смокви и забава наменета за младите „Смоквијада на зајдисонце“.

Најважниот дел - прогласувањето на победниците е предвидено за 1 септември кога ќе биде одржано и предавање за „Нутритивните вредности на смоквата“ за нејзините хранливи и лековити вредности.

Со концертот на Хари Мата Хари и Гевгелија се впишува во градовите кои организираат настапи на балкански музички ѕвезди за пополнување на летната културна понуда во градот.
Last modified on Вторник, 30 Јули 2019 - 14:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.