Топ Новости

Смоквијада со концерт на Хари Мата Хари во Гевгелија

Вторник, 30 Јули 2019

Евровизискиот претставник на Босна и Херцеговина за 2006 и балканска музичка ѕвезда со децениски стаж на сцената Хари Мата Хари годинава ќе гостува со свој концерт на манифестацијата „Смоквијада“ во Гевгелија.

Традиционалниот фестивал на смоквата годинава се одржува по 13-ти пат. Секогаш главно место на манифестацијата е варењето слатко од зрели смокви кое е посебен специјалитет на гевгелиските домаќинки. Ова е класика која останува, а новитет на програмската манифестација и збогатувањето на содржините со четиридневни настани, но и посебен музички концерт за посетителите на манифестацијата.

Хари Варошановиќ ќе настапи на 31 август на сцената која ќе биде поставена на Ракометното игралиште во Гевгелија, простор секогаш резервиран за настаните на гевгелиската „Смоквијада“.

Варењето слатко од смокви ќе се одржи еден ден порано на 30 август на истиот простор, во тревнатиот дел со ќумбиња на дрва што е дел од амбиенталната слика за овој сладок домашен кулинарски ритуал.
Почетокот на манифестацијата е на 29 август со организирана дегустација на производи од зрели смокви и забава наменета за младите „Смоквијада на зајдисонце“.

Најважниот дел - прогласувањето на победниците е предвидено за 1 септември кога ќе биде одржано и предавање за „Нутритивните вредности на смоквата“ за нејзините хранливи и лековити вредности.

Со концертот на Хари Мата Хари и Гевгелија се впишува во градовите кои организираат настапи на балкански музички ѕвезди за пополнување на летната културна понуда во градот.
Last modified on Вторник, 30 Јули 2019 - 14:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јане Велковски од Македонија ќе учествува преку УНИЦЕФ на самит на ОН

Единаесет годишниот Јане Велковски, кој е застапник на деца со попреченост од

Повеќе

Ученици собраа 53,2 кг пластичен отпад од „Илинденска“ во Гевгелија

Екоакцијата организирана на крајот од работната недела во Гевгелија на улица

Повеќе

Во декември почнува „Мој ДДВ – Моја Награда“ со награден фонд од половина

Две главни награди, но и доделување на дневни и месечни награди со вкупен

Повеќе

Ветинг во судството вети Заев на граѓанска трибина во Велес

По низата реакции во јавноста за застарените судски случаи кои судот ги

Повеќе

Средба на борците од Кленоец и Гевгелиски членови на СЗБ од НОБ

Во чест на народниот херој Јосиф Јосифовски Свештарот кој е по раѓање

Повеќе

Еденипол часовен протест на судската администрација во Гевгелија

Триесет и тројца вработени во Основен суд Гевгелија со работен статус „судска

Повеќе

Иницијатива за незастарување на кривични дела направени од функционер

Екпертите со иницијатива: Кривичните дела сторени од функционери да не

Повеќе

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.