Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Илузија во урнатини

Вторник, 15 Октомври 2019

Фотографката Xiao Yang деновиве направи едно интересно урбано истражување во нашата земја и тоа го прикажа на своите фотографии кои ги постираше на ВЕБ страната каде ги споделува своите искуства како глобален патник и уметнички фотограф.
Меѓу неколкуте архитектонски и уметнички урбани перцепции кои и' го привлекле вниманието патувајќи низ Македонија е и Споменикот „Цветот на слободата“ поставен на Мрзенски рид во Гевгелија. „Илузија на урнатини“ е насловена галеријата на фотографии каде се прикажани уметнички и архитектонски раритети на нашите простори кои се оставени на забот на времето - му оддолеваат, ама изгледаат запуштено и руиниранo.

Цветот наспроти светлоста на предавателите, Македониумот со скршени прозори, Централната пошта во Скопје и Универзитетската зграда „Св, Кирил и Методиј“ во Скопје со своето сивило, мувлосаниот мермер на спомениците низ земјава.

Xiao Yang е самоук фотограф од Пекинг, Кина.
Студирала и работела како дизајнер во неколку меѓународни компании како „Мајкрософт“, „Моторола“ и „Алибаба“ долги години. Бидејќи е голем љубител на патувања, таа сега работи за кинеската туристичка компанија QYER.COM, која е една од најголемите веб-страници за патувања во заедницата во Кина, која главно се фокусира на обезбедување на прекуокеанска патна услуга за независни патници.
Патувањето во странство и фотографирањето зазема многу важна улога во нејзиниот живот, досега посетила повеќе од 20 земји во светот. Фотографијата можеби не е нејзина работа со полно работно време, но повеќе личи на нејзината опсесија.
Таа сега е договорна фотографка за GettyImages и нејзините фотографии се објавени и прикажани на многу списанија, весници и книги, како што се: „Photographic Travel Magazine“, „N-Photo“, „Travelers“, „Beijing Review“ итн.

Благодариме за вниманието Xiao Yang. Можеби после твојата галерија насловена како „Illusion in Ruins“ и посебната посвета на „Monument to Freedom or "The Flower of Freedom", Gevgelija, Macedonia“ ќе ги натера надлежните конечно да се завземат за заштита, санација и реставрација на овој Спомен-паметник „Цветот на слободата“ во Гевгелија, додека не му отпаднале контурите и костурот од неговата метална структурна визура.

Last modified on Вторник, 15 Октомври 2019 - 02:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.